Handbal

Mai dramatic nu se putea! CSM București ratează calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor, după o repriză secundă foarte slabă

+24 Foto
ȚSKA Moscova - CSM București, live pe GSP.ro

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 11 aprilie 2021

CSM București a ratat dramatic calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin! „Tigroaicele” au pierdut 19-24 returul cu ȚSKA Moscova, după ce câștigaseră 32-27 în tur. La aceeași diferență de scor, regula golurilor din deplasare a contat decisiv, astfel că rusoaicele sunt cele care merg mai departe.

• Echipele din Final 4: ȚSKA Moscova, Brest Bretagne (34-24 și 26-26 cu Metz), Gyor (30-19 și 24-21 cu Buducnost) și Kristiansand (34-27, 23-23 cu Rostov))
  • Semifinalele Final Four-ului se vor juca la Budapesta, pe 29 mai. Marea finală e programată pe 30 mai.

CSM a început excelent partida. Paradele lui Grubisic și graba din atacul rusoaicelor au făcut ca tabela să arate 9-6 pentru bucureștence, după 20 de minute. Cristina Neagu a avut și ea o repriză foarte bună, cu 6 goluri din 7 tentative. Apoi, ȚSKA a echilibrat disputa și a intrat cu un avantaj minim la pauză, 12-11. Situația părea totuși sub control, având în vedere victoria la 5 goluri din tur.

CSM București, repriză de coșmar la Moscova

Prestația din repriza secundă a fost una inexplicabilă. În primele 24 de minute, „tigroaicele” marcaseră doar de 4 ori!! Primul moment în care CSM București era virtual eliminată a avut loc în minutul 41, la scorul de 18-13. Din acel moment, jucătoarele pregătite de Adi Vasile au părut complet pierdute. Singura care și-a mai asumat acțiuni a fost Cristina Neagu, nici ea cu foarte mare succes. Experimentata Masson, portărița braziliancă din poarta lui ȚSKA, parcă le-a hipnotizat pe bucureștence. A avut 6 parade în primele 10 minute din partea secundă și a condus la un avantaj de 7 goluri al gazdelor.

3 participăriîn Final Four are CSM București în istorie: 2016, 2017 și 2018. Nu s-a mai calificat în careul de ași de la Budapesta de trei ani

Final dramatic în ȚSKA - CSM București

Ultimele 5 minute au fost dramatice! Cristina Neagu a luat jocul pe cont propriu, a transformat o lovitură de la 7 metri, a fost ajutată și de două parade ale lui Grubisic, iar în minutul 59 a inventat o aruncare fabuloasă. CSM București era calificată în acel moment! Cu 80 de secunde rămase, ȚSKA a marcat iar. Formația din Moscova s-a apărat perfect, a împins atacul lui CSM până la fluierul final și s-a calificat în premieră în Final Four-ul Ligii.

FINAL  » ȚSKA Moscova - CSM București 24-19

min. 60: Țska s-a apărat perfect
min. 59: Adi Vasile cere ultimul time-out al meciului! CSM București are nevoie de gol! 24-19
min. 59: Cristina Neagu ia jocul pe cont propriu și aruncă uluitor! 23-19
min. 57: Cristina Neagu marchează din 7 metri. Grubisic intervine miraculos! 23-18
min. 55: Dembele se înalță superb și înscrie din extremă. 22-16
min. 53: Dmitrieva o prinde pe picior greșit pe Denisa Dedu. Lazovic ratează incrediibil pentru CSM. 22-15
min. 52: Neagu pleacă în circulație, găsește un culoar din inter dreapta, dar aruncă pe lângă poartă. 21-15
min. 51: Ristovska aruncă fără fentă, în dreapta portarului, de la 7 metri, 20-14
min. 46: Cristina Neagu găsește în sfârșit un culoar și aruncă imparabil. 18-14
min. 44: Masson, portărița lui ȚSKA, are deja 6 intervenții salvatoare în repriza secundă. 18-13
min. 41: Continuă haosul din jocul bucureștencelor. La rezultatul din acest moment, ȚSKA este calificată în Final Four. 18-13
min. 39: Lazovic pătrunde cu mult tupeu după time-out și înscrie elegant, cu mult efect. 16-13
min. 37: Adi Vasile cere time-out, în momentul în care CSM București mai are un singur gol avantaj la general. 16-12
min. 35: Combinația care a dat rezultate în meciul tur, cea cu pivotul, întrerupe seria neagră. Pintea marchează cu o aruncare la rădăcina barei. 14-12
min. 34: Start dezastruos de repriză secundă pentru CSM București. Claritatea din atac lipsește. „Tigroaicele” au reușit să arunce o singură dată spre poartă în 4 minute. 14-11
min. 31: Cristina Neagu a găsit-o pe Moisă cu o pasă genială. Extrema dreapta e faultată evident, dar arbitrele dictează doar 9 metri. 12-11

A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză! CSM București este condusă cu un gol, 11-12.
min. 29: ȚSKA a cerut timp de odihnă! 12-11
min. 28: Cristina Neagu aruncă din nou puternic, de la linia de 9 metri. Interul stânga a ajuns deja la 6 reușite. 12-11
min. 27: Apărarea bucureștencelor este păcălită din ce în ce mai ușor. Nici ofensiva nu mai produce goluri ușoare. 12-10
min. 26: Cristina Neagu aruncă năprasnic dintr-o poziție limită, în amenințare de joc pasiv. 10-10
min. 23: Adi Vasile cere primul time-out al partidei. 8-9

min. 21: Cristina Neagu aruncă de pe picioare, păcălind blocajul din față. 6-9
min. 19: În inferioritate numerică și cu Neagu apărată om la om, CSM punctează prin Omoregie. Grubisic intervine din nou salvator la poarta cealaltă. 6-8
min. 17: Cristina Neagu pătrunde din nou cu mult tupeu și mărește avantajul. 5-7
min. 16: Grubisic are o nou intervenție senzațională! Apărarea „tigroaicelor” funcționează bine până în acest moment. 5-6
min. 15: Dembele înscrie dintr-un unghi imposibil, din extrema stângă. 5-5
min. 13: Omoregie aruncă previzibil. 5-4
min. 10: Cristina Neagu transformă o lovitură de la 7 metri. 2-3
min. 8: Laura Moisă punctează pentru prima dată din extrema dreaptă. 2-2
min 4: Omoregie, dintr-o poziție incomodă, deblochează tabela. 0-1
min. 2: O succesivă spectaculoasă, la care au contribuit Neagu și Cvijic, a dus mingea în extremă, la Dembele. Franțuzoaica a tras pe lângă. Grubisic are o intervenție excelentă la acțiunea imediat următoare. 0-0

A început partida! ȚSKA are primul atac.