Cupa Romaniei

Astra, favorită la calificarea în finala Cupei! Giurgiuvenii au câștigat prima manșă cu Dinamo

+15 Foto
Astra s-a impus pe teren propriu, 1-0 cu Dinamo, în turul semifinalelor Cupei României. // FOTO: Cristi Preda

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 13 aprilie 2021

• Returul va avea loc în perioada 11-13 mai
  • CS Universitatea Craiova - Viitorul Târgu Jiu e cealaltă semifinală. Duelul va avea loc miercuri, de la ora 19:00.

Echipa lui Eugen Neagoe a început meciul mai bine, marcând la prima acțiune, chiar în minutul 4. Atacantul Krpic a primit o pasă în adâncime, a profitat de marcajul larg și a reluat violent, învingându-l pe portarul Kongshavn, care s-a poziționat slab.

După alte momente bune ale Astrei, Dinamo a preluat inițiativa în finalul primei reprize și a forțat egalarea. Cea mai mare ocazie a avut-o Anton, dar șutul său din lovitură liber a fost respins în corner de Lazar.

După pauză, tot Dinamo a început mai bine și a avut controlul meciului. Deian Sorescu a avut cea mai importantă ocazie, trimițând în bară din lovitură liberă, în minutul 60.

Pe finalul meciului, Astra a revenit în controlul partidei, dar nu putut să marcheze din nou.

Astra Giurgiu - Dinamo 1-0

Astra - Dinamo, echipele de start:

Astra: Lazar – Raspopovic, Găman, Graovac – Lamanje – Boe Kane, Canadija – Stahl, V.Gheorghe, Riza – Krpic
Rezerve: Popa, Sousa, Wutrich, D. Bruno, Crepulja, Jovanovic, Montini, Merloi, Balaure
Antrenor: Eugen Neagoe

Dinamo: Kongshavn – Sorescu, Bejan, Albentosa, R. Grigore – Gol, Răuță, Anton, Achim – Mihaiu, Nemec
Rezerve: Mitrovic, St.Filip, Blejdea, Stere, Morsay, Fabbrini, Bani, Puljic
Antrenor: Gheorghe Mulțescu

Stadion: „Marin Anastasovici”, Giurgiu
Arbitru: Sebastian Colțescu / A1: Daniel Mitruți / A2: George Florin Neacșu

9 aniau trecut de la ultima Cupă a României câștigată de Dinamo, 1-0 cu Rapid în finală, gol Scarlatache

2016e anul în care Dinamo a jucat ultima finală de Cupă, pierdută la penalty-uri cu CFR, după 2-0 la pauză

VIDEO Dan Matei Agathon aduce vești bune pentru dinamoviști: „Sunt câțiva oameni care ar vrea să investească la Dinamo”