Cupa Romaniei

Faze controversate în Astra - Dinamo! „Câinii” au cerut de două ori penalty

Andreas Mihaiu a cerut penalty în meciul Astra - Dinamo // FOTO: Captură Digi Sport

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 13 aprilie 2021

Prima repriză a meciului dintre Astra și Dinamo, scor 1-0, din semifinalele Cupei României, a oferit momente bune de joc, dar și două faze controversate.

În finalul primei părți, la 1-0 pentru Astra, Dinamo a cerut în două faze penalty, însă arbitrul Sebastian Colțescu a lăsat de fiecare dată jocul să continue.

• În minutul 26, Nemec a căzut în careul giurgivenilor, după o intervenție la limită a lui Abdel Lamanje. Reluările TV au arătat că fundașul francez a atins mai întâi mingea, iar după aceea l-a lovit pe Nemec.

Mihaiu, busculat în careu

• După 7 minute, „câinii” au protestat din nou și au cerut lovitură de pedeapsă. Andreas Mihaiu a reluat cu capul din careu, slab, și a căzut imediat, cerând fault la intervenția aceluiași Abdel Lamanje. Reluările au arătat că fundașul stânga are o mână pe dinamovist când acesta sare pentru a lovi mingea și că l-a împins, existând circumstanțe pentru penalty.