Liga 2

Liga 2 » S-a încheiat a 3-a etapă din play-out! Toate rezultatele zilei: surpriză pe Cluj Arena

Liga 2, play-out » Etapa 3, LIVE pe GSP.ro FOTO Facebook FC Universitatea Cluj

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 14 April 2021

S-a încheiat a 3-a etapă din play-out-ul Liga 2. Pandurii, prima retrogadată în Liga 3, a produs surpriza și a obținut o remiză cu U Cluj.

• Meciul Viitorul Tg. Jiu - Petrolul nu se joacă pentru că echipa gazdă are meci în semifinalele Cupei României

În primul meci al zilei, Comuna Recea a trecut de Metaloglobus, 3-1, după ce oaspeții au condus cu 1-0 la pauză. În a doua partidă, CSM Slatina și Ripensia au terminat la egalitate, 0-0.

Surpriza etapei a venit de pe Cluj Arena. Pandurii, prima echipă retrogadată în Liga 3, a deschis scorul în partida cu Universitatea, dar trupa lui Costel Enache a egalat prin atacantul israelian Idan Golan. Marian Pleașcă, mijlocașul lui Pandurii, a fost eliminat în minutul 82, dar „șepciile roșii” nu au reușit să înscrie golul victoriei. Chiajna s-a impus fără probleme în duelul cu Aerostar Bacău, scor 3-1, iar partida dintre Gloria Buzău și Unirea Slobozia s-a încheiat cu o remiză albă.

Vor retrograda direct locurile 6 și 7, iar cele două formații de pe locul 5 în cele două grupe vor juca un baraj în dublă manșă pentru menținerea în Liga 2.

U Cluj - Pandurii 1-1

Au marcat: Golan 33 / Dodoi 5

Cartonaș roșu: Pleașcă 82

U Cluj - Pandurii, echipele de start:

U CLUJ: Anca-Trip - Telcean, Dican, Luchin, Pîrvulesc, Negrean, Ribeiro, Taub, Meșter, Golan, Ogbu
Rezerve: Gorcea - Chacana, Răuță, Berci, Ștefănescu, Sburlea, Pop, Filip, Acka
Antrenor: Costel Enache

Gloria Buzău - Unirea Slobozia 0-0

Gloria Buzău - Unirea Slobozia, echipele de start:

GLORIA: Stoia- Pîrvulescu, Vîrtez, Ghinga, Nedelea, Balgiu, Perju, Ciobanu, Tucaliuc, Petre, Chică-Roșă
Rezerve: Șerban – Stăiculescu, Socol, Poștoarcă, Roșu, Racovițeanu, Anton, Andronic, Iurcu
Antrenor: Ilie Stan

UNIREA: Gurău - Ghiță, Dinu, Ibrian, Toma, Vasile, Suciu, Lazăr, Adăscăliței, Diarra, Ciobanu
Rezerve: Poiană – Danciu, Lemnaru, Ozkara, Trucă, Trașcu, Moldovan, Năstase, D. Radu