Chindia Târgoviște - FC Hermannstadt 2-0 » Start cu dreptul în play-out pentru Chindia! Clasamentul actualizat

CHINDIA - HERMANNSTADT, liveTEXT pe GSP.ro

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 17 aprilie 2021

Chindia Târgoviște s-a impus în meciul cu Hermannstadt de la Buzău, din prima etapă a play-out-ului, scor 2-0.

Trupa lui Emil Săndoi a început play-out-ul în cel mai bun mod posibil. Aflată încă în „exil” la Buzău, Chindia a câștigat cu 2-0 meciul cu sibienii și a urcat pe primul loc în play-out.

Golul prin care s-a deschis scorul a venit în minutul 31 și i-a aparținut lui Dumitrașcu, care a finalizat un contraatac rapid al Chindiei cu un șut din afara careului, cu piciorul stâng. Daniel Florea a făcut 2-0 în minutul 48, la capătul unei faze superbe. Atacantul Chindiei a depășit doi adversari și a șutat elegant, spre vinclul porții lui Cristiano.

Clasament play-out Liga 1:

Chindia a urcat pe primul loc în play-out. Dâmbovițenii au 23 de puncte, unul peste UTA și 3 peste FC Argeș și Astra. Hermannstadt este ultima în Liga 1, cu 13 puncte!

Chindia - Hermannstadt 2-0

Chindia - Hermannstadt, echipe de start

CHINDIA: Aioani - Căpușă, Iacob, Celea, C. Dinu - Yameogo, Rață, Dulca, Dumitrașcu - D. Popa, Florea
REZERVE: D. Moldovan, Fomba, Kocic, Martac, M. Costea, Neicuțescu, Cherchez, Berisha, Corbu
ABSENȚI: Neguț (suspendat), Pițian (incert)
ANTRENOR: Emil Săndoi

HERMANNSTADT: Cristiano - Belu-Iordache, Viera, Scarlatache, Opruț - Alhassan, Romario Pires, Aosman - Bagaric, Mayoral, Buzan
REZERVE: Pop, Dâlbea, Mățel, Sîntean, Yazalde, Sebaihi, Aralica, Vodă, Petrescu
ABSENT: I. Stoica (accidentat)
ANTRENOR: Eugen Beza

Stadion: Gloria (Buzău)
Arbitru: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi) / Asistenți: Orbuleţ Mircea (Bucureşti)