A fost sau n-a fost gol? Faza controversată din CFR Cluj - Clinceni pe care nici reluările TV nu au lămurit-o

+17 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 18 aprilie 2021

Brigada condusă de Sebastian Colțescu a validat un gol controversat marcat de Ciprian Deac, în minutul 55 al duelului dintre CFR Cluj și Academica Clinceni, la scorul de 1-0.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 53, cu o execuție de generic a lui Păun. Mijlocașul „feroviar” a șutat de la peste 20 de metri, cu mult efect. Mingea s-a oprit aproape de vinclul porții lui Vâlceanu. Golul de 2-0 nu a fost la fel de clar.

Fază la limită în CFR Cluj - Academica Clinceni

Jucătorii Clinceniului nu au apucat să se dezmeticească. În minutul 55, Alexandru Chipciu a centrat din flancul stâng, Ciprian Deac a scăpat de marcaj și a reluat cu capul din 4 metri, dintr-un unghi închis. Portarul Vâlceanu a respins mingea din proximitatea liniei porții. „Centralul” Sebastian Colțescu a validat reușita doar după semnalizarea arbitrului asistent. Unghiurile prezentate de televiziuni nu au putut arăta cu exactitate dacă balonul a intrat cu toată circumferința în poartă.