Hermannstadt - Astra 1-3 » Meciul, decis în 8 minute! Clasamentul actualizat din play-out

Astra a învins-o pe Hermannstadt în deplasare, 3-1, într-un meci contând pentru runda a doua din play-out.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 20 April 2021

Cea mai mare ocazie din prima repriză i-a aparținut lui Krpic, care, jenat fiind de un adversar, nu a putut relua către poarta goală centrarea lui Stahl. La capitolul șanse mari irosite, sibienii au răspuns în debutul reprizei secunde. Din câțiva metri, Yazalde a șutat modest, peste.

Daniel Graovac a spart gheața la Mediaș (55) cu o lovitură de cap bine direcționată. Avantajul oaspeților nu a durat mult, căci Matricardi, plasat la colțul lung, a împins mingea în plasă la un corner (61).

„Festivalul” de goluri a continuat. Două minute mai târziu, Valentin Gheorghe profita de respingerea nefericită a lui Cristiano în duel cu Wutrich.

Până la final, Astra a mai punctat o dată, prin Merloi (85). Tehnicul mijlocaș a pătruns în centru din flancul drept, a intrat în careu și a șutat spre vinclu, în diagonală, imparabil!

Astra, noul lider din play-out. Hermannstadt, „lanterna roșie”

Hermannstadt - Astra 1-3

Hermannstadt - Astra: echipele de start

HERMANNSTADT: Cristiano - Matricardi, Dâlbea, I. Stoica - Mățel, Aosman, Alhassan, Buzan, Opruț - Yazalde, Sebaihi
REZERVE: Pop, Viera, Sîntean, Aralica, Vodă, Petrescu, Scarlatache, Addae, Bagaric
ANTRENOR: Eugen Beza

ASTRA: Lazar - Raspopovic, Graovac, Jovanovic, Lamanje - Canadja, Crepulja, Wutrich - Stahl, Krpic, Riza
REZERVE: Popa, Ion, Bruno, Pahonțu, Șerban, Merloi, Balaure, V. Gheorghe, M. Montini
ANTRENOR: Eugen Neagoe

Stadion: Gaz Metan (Mediaş)
Arbitru: Călin Iulian (Ştefăneşti) / Asistenți: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare) și Popescu Adrian (Craiova)