Liga Campionilor

Liverpool si Chelsea in semifinalele Champions League!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Liverpool s-a calificat in faza urmatoare a competitiei dupa o victorie senzationala obtinuta impotriva lui Arsenal, 4-2 pe Anfield. Chiar daca s-au vazut condusi inca din minutul 13 (Diaby), "cormoranii" au reusit sa revina rapid in joc, egalind pina la pauza prin lovitura de cap perfecta a lui Hyypia ('30). Repriza secunda avea sa ofere un spectacol de gala fantasticilor suporteri de pe Anfield Road. Torres le-a adus pe gazde in avantaj la capatul unei actiuni personale superbe (69), dar insistenta ofensiva a elevilor lui Arsene Wenger a dat roade cu 5 minute inainte de final, cind togolezul Adebayor a fructificat pasa exceneta primita de la proaspat intratul Theo Walcott. Ultimele minute ale jocului dau, insa, un deznodamint greu de anticipat. Cele doua goluri marcate de Gerrard (85 - penalty) si Ryan Babel (90+2) o trimit pe Liverpool in semifinale acolo unde o vor intilni pe Chelsea, invingatoare cu 2-0 in fata turcilor de la Fenerbahce. Reusitele lui Ballack ('3) si Lampard ('87) le-au fost suficiente gazdelor pentru a se impune intr-un joc mult mai putin spectaculos decit show-ul de la Liverpool.