Academica Clinceni - FCSB 0-2 » Florin Tănase, căpitan spre titlu! Clasamentul din play-off ACUM

+18 Foto
Academica Clinceni și FCSB închid etapa cu numărul 3 din play-off-ul Ligii 1, astăzi, de la ora 20:15.

Articol de Cristi Preda (foto)  —  joi, 22 aprilie 2021

FCSB a învins-o pe Academica Clinceni, scor 2-0, și încheie etapa secundă din play-off pe primul loc.

FCSB face față presiunii celor de la CFR Cluj. După un start curajos al Clinceniului, trupa antrenată de Toni Petrea a preluat controlul. Golul de 1-0 a venit în minutul 26, după o fază creată în totalitate de Valentin Crețu. Fundașul dreapta a recuperat o minge aproape de centrul terenului, apoi a centrat ideal pentru Florin Tănase, uitat singur, la 6 metri de poartă. „Căpitanul” oaspeților a reluat cu capul, în poarta lăsată goală de ieșirea hazardată a lui Vâlceanu.

Florin Tănase, erou în Clinceni - FCSB

Tănase a fost protagonist și în continuarea partidei. Centrarea lui din minutul 43 a fost oprită cu mâna de Achim, dar Adrian Cojocaru nu a dictat penalty. Golgeterul la zi din Liga 1 a mai punctat o dată, în minutul 57, și a ajuns la 21 de reușite. A fost servit ideal de Panțîru și a tras din cădere.

+18 Foto

FCSB are un start perfect de play-off. A câștigat primele două meciuri și a ajuns la 39 de puncte, unul mai mult decât CFR Cluj. Runda viitoare, formația antrenată de Toni Petrea primește vizita lui Sepsi Sf. Gheorghe. Academica Clinceni este ultima în play-off. Are 22 de puncte, la fel ca Botoșani.

FINAL » Academica Clinceni - FCSB 0-2

Clinceni - FCSB, echipe de start

Clinceni: O. Vâlceanu - Fl. Achim, Gardoș, Patriche Nichita, M. Dobrescu - A. Cordea, Cebotaru, Moulin, C. Tănase - Chunchucov, R. Jerdea
Rezerve: G. Ureche - Chandarov, R. Rusescu, Ventura, Pîrvulescu, Cascini, Andronic, Longher, A. Popa
Antrenor: Ilie Poenaru (absent din cauza Covid-19)

FCSB: A. Vlad - V. Crețu, Haruț, I. Cristea, Panțîru - Ov. Popescu, Ad. Șut, Perianu - Moruțan, Fl. Tănase, Oc. Popescu
Rezerve: Straton, Miron, B. Simion, Nedelcu, Vînă, Oaidă, Al. Musi, Istrate, Radunovic
Antrenor: Toni Petrea

• Ovidiu Perianu a fost titular pentru prima dată în Liga 1, în anul 2021. Mijlocașul în vârstă de 19 ani a rezistat doar 39 de minute, fiind înlocuit cu Oaidă
  • Ionuț Panțîru apare în echipa de start, ordin clar transmis de Gigi Becali, după golul victoriei marcat cu Botoșani.

Stadion: „Ion Comșa”, Călărași
Arbitru: Adrian Cojocaru / A1: Vasile Marinescu / A2: Marius Badea