FCSB a cerut penalty cu Clinceni: „I-a rupt mâna în fața ta! Nu vă e rușine, mă?” » Ce spune Balaj

+18 Foto
FCSB a cerut penalty în minutul 43 al partidei cu Academica Clinceni, la scorul 1-0.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 22 aprilie 2021

În minutul 43, Florin Tănase, aflat la marginea careului de 16 metri, în banda stângă a atacului, a încercat să salte minge pentru Răzvan Oaidă. Balonul a fost oprit cu mâna de Florin Achim. Apărătorul dreapta al Clinceniului se afla la mai puțin de 2 metri de Tănase. „Centralul” Adrian Cojocaru a fost aproape de fază și a făcut semn clar că jocul poate continua.

FCSB a cerut penalty în meciul cu Clinceni

Florin Tănase și ceilalți fotbaliști de la FCSB aflați aproape de fază au cerut cu vehemență penalty. Și din tribună, din tabăra oficialilor echipei oaspete, s-a auzit un strigăt: „I-a rupt mâna în fața ta! Nu vă e rușine, mă?”.

Distanța este foarte mică, mișcarea mâinii e normală. Unde să o ducă? Dacă stabilim că a dus mâna acolo intenționat, că știa unde e mingea... Eu întreb altceva. Dacă Tănase nu ar fi trimit mingea acolo, mâna nu se mișca la fel? Eu zic că da, ca e o mișcare normală. Eu zic că nu e un penalty clar