CFR, protest fără precedent: „Hațegan ne-a făcut varză, pilaf! Mergem la CCA!”

+14 Foto
Craiova a învins-o pe CFR Cluj în deplasare, 2-1. Marius Bilașco (39 de ani), directorul departamentului de scouting al campioanei, l-a „împachetat” la final pe Ovidiu Hațegan, arbitrul întâlnirii din Gruia.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 24 aprilie 2021

„S-a văzut o viciere a lui Hațegan la ultimele meciuri în care ne-a arbitrat. În seara asta am avut două penalty-uri pe care a refuzat să le dea. Nu mai putem! Am ajuns la limita răbdării! Nu cerem decât să ne dea ce e al nostru! Ne-a făcut varză!

Nu contează scorul la care se întâmplă ceva și tu refuzi să ne dai. Trebuie să ne dea ce e al nostru! Hațegan arbitrează în Champions League, să arbitreze acolo, să nu ne mai arbitreze pe noi! Vom face o adresă către CCA. Nu mai vrem să ne arbitreze Hațegan

Nu poți să greșești numai împotriva noastră. La ce să ne mai gândim?! Domnul Becali a făcut presiune și a zis să nu-i mai arbitreze Kovacs. Ei, bine, noi nu mai vrem să ne arbitreze Hațegan. Ne-a făcut pilaf!”, a declarat Bilașco în emisiunea „Fotbal Club” de la Digi Sport 1.

Ion Crăciunescu: „CFR a avut un penalty”

Fostul mare arbitru internațional Ion Crăciunescu susține că CFR ar fi trebuit să beneficieze de un penalty în minutul 42. Mario Camora a centrat din flancul stâng pentru Chipciu, aflat în duel cu Nicușor Bancu. Mijlocașul CFR-ului a câștigat prim-planul, după care a fost tras de căpitanul oaspeților.

Captură TV @Digi Sport 1

„După părerea mea, nu e luptă corp la corp. Îl răstoarnă. E fault, deci penalty”, a declarat Crăciunescu în emisiunea „Fotbal Club” de la Digi Sport 1.

În minutul 51, CFR a mai cerut un penalty, la duelul în careu dintre Acka și Debeljuh. Și de această dată, Hațegan a lăsat jocul să continue. „Aici e o ținere reciprocă”, a declarat Crăciunescu.

Cele mai tari cadre din CFR Cluj - Craiova 1-2

+14 Foto

FCSB se poate desprinde

În cazul unui succes duminică pe teren propriu cu Sepsi, FCSB se va desprinde în fruntea clasamentului la 4 lungimi de clujeni și la 8 de Craiova.