Stranieri

Ianis Hagi, martor la scene incredibile în Cupa Scoției » Cum a fost eliminată Rangers

Ianis Hagi (22 de ani) a evoluat 68 de minute în eliminarea lui Rangers din Cupa Scoției, în fața lui St. Johnstone. În timpul regulamentar a fost 0-0, după cele două reprize de prelungiri tabela arăta 1-1, iar la penalty-uri s-a încheiat 2-4.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 26 aprilie 2021

Rangers se va mulțumi doar cu titlul în acest sezon. După ce a fost eliminată în optimile Europa League și în sferturile Cupei Ligii Scoției, formația antrenată de Steven Gerrard a părăsit și Cupa Scoției, după un meci cu final neprevăzut. A fost 0-0 pe Ibrox până în minutul 117. Tavernier a deschis scorul pentru gazde, dar ultima acțiune a oferit un moment unic. Portarul Zander Clark a urcat în careu, a fost uitat nemarcat și a reluat nestingherit, din 5 metri. Mingea a fost ștearsă de atacantul Chris Kane și a intrat în poartă. La penalty-uri, Tavernier și Roofe au ratat pentru Rangers, iar fotbaliștii lui St. Johnstone au transformat toate loviturile.

Ianis Hagi, prestație ștearsă în Rangers - St. Johnstone

Ianis Hagi a fost titular pentru al doilea meci consecutiv la Rangers, tot în fața lui St. Johnstone. Dacă prestația din campionat, în remiza 1-1, a fost lăudată, internaționalul român a dezamăgit în Cupă. Publicația „Ths Scotsman” i-a acordat nota 5, notând: „A fost preferat în fața lui Scott Wright. A muncit, dar mai degrabă a încercat să îl pună în valoare pe Aribo, decât să aibă el un impact asupra jocului”.