Liga Campionilor

Controversă în Spania, după Real - Chelsea! Verdictul specialistului: „Golul trebuia anulat”

+3 Foto
Real Madrid și Chelsea au remizat, scor 1-1, în manșa tur a semifinalei UEFA Champions League. Golul marcat de Karim Benzema (33 de ani) în minutul 29, la scorul de 0-1, a venit după un moment controversat.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 28 aprilie 2021

Karim Benzema a înscris un gol superb în minutul 29 al disputei cu Chelsea, un voleu imparabil, din 8 metri. Înainte ca mingea să ajungă la el, Casemiro a câștigat un duel aerian cu Cesar Azpilicueta. Presa din Spania a semnalat un posibil fault în atac.

Verdictul specialistului: golul lui Benzema trebuia anulat

Casemiro pune evident mână pe fundașul lui Chelsea, iar Juan Andujar Oliver, fost arbitru internațional, spune că faultul este evident: „Da, Casemiro îl faultează pe Azpilicueta, înainte ca Militao să devieze către Benzema, care marchează. Golul trebuia anulat”.

„Centralul” olandez Danny Makkelie nu a observat incidentul, iar Kevin Blom, conaționalul său din camera VAR, nu l-a atenționat.