Chindia lui Săndoi, pe val în Liga 1! E neînvinsă în play-out după 1-0 cu UTA » Cum arată clasamentul

+64 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 01 mai 2021

Chindia s-a impus la Arad, 1-0 cu UTA, iar elevii lui Emil Săndoi continuă forma excelentă din play-out.

Prima repriză a început cu oaspeții în atac, iar în minutul 15 Celea centrat în careu, dar Iacob a ajuns târziu la minge și nu a putut s-o trimită spre poarta arădenilor. În ultimul minut al primei reprize a venit replica gazdelor, când lovitura liberă a lui Adrian Petre a fost reținută de Aioani.

Chindia a dat lovitura cu UTA în minutul 62

După pauză, Chindia a dat lovitura, iar Paul Iacob a marcat în minutul 62 singurul gol al meciului. Mijlocașul a șutat perfect de la 20 de metri, iar portarul UTEI nu a avut nicio reacție.

Până la final, UTA nu a avut puterea să egaleze, iar Chindia rămâne astfel neînvinsă în play-our.

Chindia este în continuare lider în play-out-ului Ligii 1, cu 33 de puncte, și cu 4 victorii și un egal în cinci etape De partea celaltă, UTA este pe 4, cu 25 de puncte, și poate fi depășită de Astra și FC Voluntari.

UTA – Chindia 0-1

UTA – Chindia, echipe de start:

UTA: Fl. Iacob - Peteleu, Erico da Silva, Fl. Ilie, Roumpoulakou - Albu, Vorobjovas - Ad. Petre, Roger Rodrigues, Rusu - Voinea
ANTRENOR: Laszlo Balint
REZERVE: Balauru, Melinte, Shliakov, Bustea, Antal, Miculescu, Hora, Buhăcianu, Rus
ABSENȚI: Benga, Isac, Tomozei (accidentați)

CHINDIA: Aioani - Martac, Pițian, Celea, Kocic - Neguț, Iacob, Dulca, Dumitrașcu - Yameogo, Berisha
ANTRENOR: Emil Săndoi
REZERVE: D. Moldovan, Căpușă, D. Florea, V. Rață, D. Popa, Corbu, C. Dinu, Neicuțescu, M. Costea