Liga 2

Rapid, victorie mare în play-off: 2-0 cu Csikszereda! Giuleștenii sunt tot mai aproape de Liga 1 » Cum arată clasamentul

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 01 May 2021

Rapid s-a impus în fața celor de la Csikszereda, într-un meci din în etapa a 6-a din play-off-ul Ligii 2, scor 2-0, și este tot mai aproape de Liga 1.

Meciul disputat la Mogoșoaia a început cu oaspeții jucând mai bine și ratând trei ocazii în prin Bara (minutul 3), Jebari (12) și Pinter (15). Imediat după ce Pinter a ratat singur cu portarul Rapidului, giuleștenii au primit penalty, iar Hlistei a transformat fără emoții.

Rapid, încă un pas spre Liga 1

După pauză, cele două echipe au continuat jocul spectaculos, cu ocazii la ambele porți. În minutul 64, Adrian Bălan a făcut 2-0, marcând cu un șut din 5 metri, după o acțiune personală a lui Sefer.

Până la final, Csikszereda a mai avut trei șanse importante, iar Rapid a trimis în bară, prin Pănoiu. Tabela a rămas neschimbată, iar Rapid a obținut cele trei puncte.

Echipa lui Iosif e la patru puncte față de locul 3, ocupat de CS Mioveni. După 6 etape, Rapid are 46 de puncte și este pe locul 2, care duce direct în Liga 1.

Rapid – Csikszereda 2-0

• min 90+2: Final de meci
  • min 79: Pănoiu trimite în bară, din unghi, de la 8 metri
  • min 74: Horațiu Moldovan, portarul Rapidului, a avut o intervenție salvatoare la șutul de la 6 metri trimis de Meszaros
  • min 66: GOOL RAPID! Antonio Sefer a luat o acțiune personală pe partea dreaptă și a centrat în fața porții, iar Adrian Bălan a împins mingea în poartă, din 5 metri
  • min 54: După o acțiune personală, Schieb trage din unghi, dar portarul Rapidului respinge de la colțul scurt