Clinceni - Craiova 1-0 » Luptară în zadar! Oltenii irosesc punctele obținute cu CFR și FCSB, iar Clinceni obține prima victorie din istorie în play-off

+8 Foto
Academica Clinceni - CS Universitatea Craiova, etapa 5, play-off, Liga 1, liveTEXT GSP

Articol de Flavia Pavelescu  —  duminică, 02 mai 2021

Academica Clinceni a învins-o pe CS Universitatea Craiova, scor 1-0, și a obținut prima victorie din istorie în play-off-ul Ligii 1.

Prima repriză a fost una anostă. Oltenii s-au apropiat rar de poarta lui Ureche și au ratat singura șansă în minutul 6, prin Andrei Ivan. Ilfovenii au ripostat în minutul 9, când golul lui Chunchukov a fost anulat, cu multă întârziere, pe motiv pe ofsaid.

Partea secundă a început în aceleași coordonate, până în minutul 53, când Adrian Popa a pătruns în flancul drept al atacului, a încercat să trimită la întâlnire, pentru Raul Rusescu, dar Marius Constantin a deviat mingea în proprie poartă. A urmat un joc de-a șoarecele și pisica. CS Universitatea a forțat, dar ocaziile au venit doar prin șuturi de la distanță, iar Academica a ripostat tăios, pe contraatac.

+8 Foto

Clinceni - Craiova 1-0. Titlul, doar vis pentru olteni

CS Universitatea Craiova pierde primul meci în play-off și rămâne cu 37 de puncte, la 4 lungimi de CFR și la două de FCSB. Contracandidatele se înfruntă luni în meci direct. Academica Clinceni câștigă primul meci din istorie în play-off și acumulează 25 de puncte.

FINAL » Clinceni - Craiova 1-0

Clinceni - Craiova, echipe de start:

Clinceni: G. Ureche - Fl. Achim, Bilali, Patriche Nichita, M. Dobrescu - Cebotaru, Cascini - Ad. Popa, R. Rusescu, A. Cordea - Chunchucov
Rezerve: Oc. Vâlceanu - F. Gardoș, Pashov, Chandarov, Jutric, Ventura, P. Pîrvulescu, Longher, Jerdea
Antrenor: Ilie Poenaru

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Șt. Vlădoiu, M. Constantin, Acka, N. Bancu - Ov. Bic, Nistor - I. Mitran, Cicâldău, A. Ivan - I. Mamut
Rezerve: I. Popescu - Bălașa, Mateiu, Căpățînă, Baiaram, Fedele, Cîmpanu, Ofosu, Al. Tudorie
Antrenor: Marinos Ouzounidis

VIDEO. Mircea Bornescu despre regula U21: „Cred că mai degrabă am limita numărul străinilor din Liga 1”