„Dubla” lui Cristiano Ronaldo o menține pe Juventus în cursa pentru locurile de Champions League! Cum arată lupta din Serie A

+10 Foto
Cristiano Ronaldo (36 de ani) a marcat ambele goluri ale lui Juventus, în victoria 2-1 cu Udinese.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 02 mai 2021

În ziua în care Inter sărbătorește titlul de campioană în Italia, Juventus a fost aproape să se împiedice în lupta pentru locurile de Champions League. A fost salvată, din nou, de golgeterul Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo a salvat-o pe Juventus

Udinese, formație cu un final liniștit de sezon, a deschis rapid scorul, în minutul 10, prin Nahuel Molina. Juventus a dominat steril prima parte, fără să își creeze mari ocazii de gol. Nici jocul din repriza secundă nu anunța revenire, până în minutul 83, când Ronaldo a transformat o lovitură de pedeapsă. Starul portughez a mai lovit o dată în minutul 89, cu o lovitură de cap plasată la colțul scurt, din centrarea lui Rabiot.

18 sezoane consecutiveare Cristiano Ronaldo în Liga Campionilor, pentru Sporting, Manchester United, Real Madrid și Juventus. Portughezul e golgeterul all-time al competiției, cu 134 de reușite

Juventus, emoții pentru locurile de Liga Campionilor

Cu 4 meciuri rămase de disputat din acest sezon, Juventus ocupă locul 3 în Serie A. Are 69 de puncte, două peste Napoli, prima echipă aflată în afara locurilor de Liga Campionilor. Programul torinezilor este unul complicat: AC Milan și Inter pe teren propriu și deplasări la Sassuolo și Bologna.