Dusan Uhrin se ia de propriul jucător: „Nu-mi place! Nu e stilul meu”

Dusan Uhrin, antrenorul lui Dinamo, anunță că Alex Răuță nu va putea fi refăcut pentru meciul din etapa următoare, cu Poli Iași, după accidentarea suferită în deplasarea de la Viitorul, câștigată de „câini” cu 2-1.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 02 May 2021

„Sunt foarte fericit pentru acest succes, acum trebuie să ne recuperăm pentru meciul cu Iași. Avem jucători potriviți pentru acest sistem, cu 3 fundași centrali. Dacă făceam mai puține erori înainte, poate nu pierdeam atâtea meciuri.

Anton e ok, Eșanu va fi și el ok, cred, dar Răuță are o accidentare mai serioasă și nu va juca la Iași. Puteam să marcăm mai multe goluri, au ratat ocazii bune Mihaiu, Morsay, Nemec. Și Viitorul a jucat bine, mai ales în repriza a doua”, a declarat Uhrin la Telekom Sport.

Întrebat de ce a strigat la Mihai Eșanu spre finalul întâlnirii, cehul a motivat: „Nu-mi place când jucătorii stau pe teren (n.r. - trag de timp), nu e stilul meu”.

Dinamo l-a pierdut pe Răuță

Alexandru Răuță (28 de ani, mijlocaș defensiv) s-a accidentat după primele 19 minute ale meciului Viitorul - Dinamo. La scorul de 0-0, „închizătorul” s-a întins pe gazon, acuzând dureri în zona inghinală. Staff-ul medical al „câinilor” a încercat să-l pună pe picioare pe Răuță, fără succes însă. Achim l-a înlocuit.