Astra - UTA 1-2 » Giurgiuvenii au uitat fotbalul! Gol decisiv în minutul 90

UTA a învins-o pe Astra în deplasare, scor 2-1, în etapa cu numărul 6 a play-out-ului din Liga 1.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 05 mai 2021

Partida a debutat cu o intrare violentă a lui Buhăcianu, de „portocaliu”. „Vârful” arădenilor și-a prelungit greșit balonul și, în disperare de cauză, s-a dus cu talpa ridicată la portarul Astrei, Lazar ('13). După câteva momente de ezitare, Colțescu i-a arătat doar „galben” fotbalistului de la UTA.

Apoi, oaspeții au spart gheața. Roger a pasat excelent în „gaură” pentru Miculescu, iar David n-a iertat din situație de unu contra unu cu goalkeeperul advers ('21)

Până la pauză, UTA a trecut de două ori pe lângă majorarea avantajului (Hora '44, Peteleu '45+2).

Giurgiuvenii au început mai bine partea a doua și numai reflexul incredibil al lui Iacob la lovitura de cap trimisă de Lamanje a făcut ca tabela să rămână nemișcată ('49). Provizoriu însă, căci Merloi, din careu, a restabilit egalitatea cu zece minute înainte de ultimul fluier.

UTA nu a acceptat remiza, a presat și bine a făcut. În urma unui corner, Erico da Silva a adus toate punctele în zestrea oaspeților. Minutul 90, Astra nu a mai avut timp să revină.