Liga 2

Mihai Iosif, „la cald”: „Acum se văd caracterele! În 2015 promovam cu o felie de salam”

Dunărea Călărași a învins-o pe Rapid, scor 3-2, în etapa cu numărul 7 din play-off-ul ligii secunde. La final, Mihai Iosif, antrenorul giuleștenilor, a apelat din nou la orgoliul alb-vișiniilor.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 07 mai 2021

„Am luat golurile pe contraatac. Nu ne-am retras în repriza a doua. Am avut 7-8 ocazii. Le-am spus înainte jucătorilor că omul rănit, sufletește, material, dă totul. Asta au făcut cei de la Dunărea și ne-au învins. Mă abțin să comentez arbitrajul. Dacă e să vorbească cineva, să vorbească oamenii din conducere.

Când v-am spus că e o luptă strânsă, am fost luat în râs! N-am mai luat 3 goluri în niciun meci de când sunt aici. Am intrat prost de la pauză. Am pierdut toți, nu X sau Y. Toți, în frunte de mine.

În 2015 am promovat cu o felie de salam, nu era nimic, am promovat cu inima. Așa trebuie să fim și acum. În momentele grele se văd adevăratele caractere”, a declarat Iosif la Telekom Sport.

Cum arată lupta pentru promovare în Liga 1:

Cu o victorie azi, Rapid ar fi egalat-o pe FC U Craiova în fruntea clasamentului. Așa, alb-vișiniii rămân la 3 lungimi în urma liderului, în vreme ce Dunărea revine pe locul 4, ocupat provizoriu vineri, pentru câteva ore, de ASU Poli.