Viitorul iese din zona periculoasă din play-out! Victorie importantă obținută cu FC Argeș

Articol de Otilia Cristea  —  duminică, 09 mai 2021

Viitorul s-a impus pe teren propriu, 1-0 cu FC Argeș, și a ieșit de pe locurile fierbinți din play-out-ul Ligii 1.

Prima repriză a fost una echilibrată, cu câteva o ocazie la fiecare poartă, În minutul 22, Grecu a tras slab de la 16 metri, iar mingea s-a dus pe lângă poarta Viitorului. Patru minute mai târziu, Ganea a șutat de la 6 metri, dar mingea a fost respinsă în corner de fundașul De Jonghe.

Viitorul, victorie importantă cu FC Argeș

Imediat după pauză, Viitorul a dat lovitura prin Artean, în minutul 48. Aurelian Chițu a preluat o minge în careu și i-a pasat mijlocașului, care a înscris cu un șut violent, din colțul careului mic.

Până la final, FC Argeș a căutat egalarea, dar nu a avut forța să marcheze, în timp ce Viitorul s-a mulțumit cu păstrarea rezultatului.

După această victorie, Viitorul a urcat un loc și este acum pe 6, desupra locurilor de baraj, cu 26 de puncte. FC Argeș este pe 2 în play-out, cu 31 de puncte.

Viitorul - FC Argeș 1-0

VIITORUL - FC ARGEȘ, echipele destart

Viitorul: Cojocaru – Grădinaru, Mladen, Dobrosavlevici, Boboc – Ciobanu, Artean, Grameni – Chițu, Ganea, Jo Santos
Rezerve: Căbuz, Grozu, Dănuleasa, PedrosaButa, Mălăele, Ely, Tsomou, Pitu
Antrenor: Cătălin Anghel

FC Argeș: Greab- Tofan, Boldor, Delandes, De Jonghe – Meza Coli, Șerban – Grecu, Teles, Dumitru – Malele
Rezerve: Croitou, Leca, Turda, Drăghici, Honciu, Năstăsie, Palic, Ndiaye, Mitoi
Antrenor: Andrei Prepeliță

Stadion: Complex Sportiv Academia Hagi (Ovidiu)
Arbitru: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca) / Asistenți: Avram Valentin (Bucureşti) și Cerei Alexandru (Cluj-Napoca)