Juventus - AC Milan 0-3 » Umilită în derby, „Bătrâna Doamnă” cade pe 5 și poate rata Liga!

Juventus - AC Milan // foto: Guliver/gettyimages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 09 May 2021

AC Milan a zdrobit-o pe Juventus chiar pe „Allianz” din Torino, scor 3-0.

Trupa lui Stefano Pioli face un pas uriaș către locurile de Liga Campionilor după victoria clară din această seară. „Diavolii” s-au impus în fața rivalei la scor de neprezentare. Scorul a fost deschis chiar înainte de pauză, de Brahim Diaz, care a șutat excepțional, la vinclu.

AC Milan a început bine și a doua parte și a obținut un penalty în minutul 58, ratat de Franck Kessie. Ante Rebic a majorat avantajul oaspeților în minutul 78, cu o superexecuție, în timp ce Fikayo Tomori a stabilit scorul final, 3-0, în minutul 82. Fundașul englez a finalizat cu capul centrarea din lovitură liberă a lui Hakan Calhanoglu.

VIDEO Rezumatul meciului Juventus - AC Milan 0-3

Clasament Serie A: Juventus, pe 5!

Juventus nu a avut replică, iar scenariul în care campioana ultimelor sezoane din Serie A nu va prinde un loc de Liga Campionilor capătă contur!

Milan ajunge la 72 de puncte, două peste Napoli și 3 peste Juventus, cu 3 etape înainte de final.

Juventus - AC Milan 0-3

Juventus - AC Milan, echipe de start:

Juventus: Szczesny - Cuadrado, de Ligt, Chiellini, Alex Sandro - McKennie, Bentancur, Rabiot, Chiesa - Morata, Ronaldo
Rezerve: Buffon, Pinsoglio, Arthur, Bernardeschi, Bonucci, Danilo, Demiral, Dybala, Kulusevski, Ramsey
Antrenor: Andrea Pirlo

AC Milan: Donnarumma - Calabria, Kjaer, Tomori, Hernandez - Bennacer, Kessie - Saelemaekers, Diaz, Calhanoglu - Ibrahimovic
Rezerve: Tătărușanu, Dalot, Gabbia, Hauge, Kalulu, Krunic, Leao, Mandzukic, Meite, Rebic, Romagnoli, Tonali
Antrenor: Stefano Pioli