Halep, ABANDON la Roma! În lacrimi după o accidentare dureroasă » Simona a părăsit arena șchiopătând

+11 Foto
Simona Halep // foto: Captură Digi Sport 2

Articol de Roxana Fleşeru  —  miercuri, 12 mai 2021

Simona Halep (29 de ani, locul 3 WTA) a abandonat în turul II al turneului de la Roma, în meciul cu nemțoaica Angelique Kerber (33 de ani, 26 WTA),  la scorul de 6-1, 3-3.

Halep s-a accidentat la gamba piciorului stâng în setul al doilea al meciului cu Angelique Kerber și a părăsit arena șchiopătând, fiind ajutată de Darren Cahill.

Simona Halep a trecut prin unul dintre cele mai dramatice momente ale carierei sale. Românca a debutat ieri la Roma având-o de partea cealaltă a fileului pe Angelique Kerber. După un prim set exemplar, câștigat cu 6-1 în 29 de minute în care a dominat, partea a doua a fost mult mai echilibrată, cu Kerber reușind să reintre în meci, făcând-o pe Simona să se retragă puțin dincolo de linia de fund a terenului.

VIDEO Simona Halep, accidentare și abandon la Roma

La 3-3, după ce germanca a ratat un serviciu, camerele au arătat-o pe Simona ținându-se de gamba stângă. După câteva secunde, durerile s-au întețit, iar Simona a trebuit să fie ajutată de fizioterapeut pentru a ajunge la bancă. Atunci când a fost întrebată ce simte, a răspuns. „O durere mare”. Îngrijorată, Kerber a venit și ea lângă Simona, care suferea vizibil și care avea lacrimi în ochi. „Când ai ratat serviciul, am simțit ceva”, i-a explicat Halep adversarei sale, cea care a adus un scaun pentru ca Halep să-și sprijine piciorul pe care i s-a aplicat gheață. „E rupt? Dar n-am făcut nimic”, a întrebat Simona.

Era clar că nu mai putea continua și a anunțat arbitrul că se retrage. Gamba i-a fost înfășurată cu un bandaj elastic, iar pentru a părăsi arena a avut nevoie de sprijin. Darren Cahill și fizioterapeutul au ajutat-o. Apoi a fost condusă cu o mașinuță de golf până la vestiare.

Rămâne de văzut dacă este doar o întindere sau e vorba de ruptură, atunci turneul de la Roland Garros, care debutează pe 30 mai, ar putea fi în pericol. Românca nu a lipsit de la acest turneu din 2010 încoace. De asemenea, această accidentare vine după problemele pe care românca le-a avut la începutul anului cu spatele și apoi cu umărul.

Meciurile în care Simona a abandonat de când e în Top 10

• 2014, Dubai: s-a retras în turul 1 din meciul cu Alize Cornet la scorul de 6-1, 1-1 în favoarea franțuzoaicei din cauza gleznei și a unei inflamații la tendonul lui Ahile de la piciorul drept;
  • 2014, 's-Hertogenbosch: s-a retras în turul al doilea din meciul cu Annika Beck la scorul de 7-5, 2-3 din cauza durerilor la umărul drept;
  • 2015, Toronto: s-a retras din finala cu Belinda Bencic din cauza bolii de căldură la scorul de 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0;
  • 2018, Beijing: s-a retras după ce a pierdut primul set al primului tur cu Ons Jabeur. 1-6, din cauza spatelui;
  • 2019, Toronto: a resimțit dureri la tendonul lui Ahile de la piciorul stâng încă din primul meci de la Toronto, a abandonat din cauza lui în sferturi de finală în meciul cu Marie Bouzkova, aceasta conducând cu 6-3;
  • 2019, Wuhan: s-a retras din meciul cu Elena Rîbakina la scorul de 4-5 din cauza spatelui.

Angelique Kerber - Simona Halep 1-6, 3-3 (abandon Halep)

Halep abandonează din cauza unor probleme la piciorul stâng.

BreaK Kerber, 3-3: Angelique egalează în acest game, după încă un break

Break Halep, 2-3: Simona revine în avantaj! Kerber a avut șansa să preia conducerea în acest set, dar Halep a revenit și a câștigat game-ul

Break Kerber, 2-2: Sunt momente mai bune de joc pentru Angelique în aceste momente. Nemțoaica a forțat la retur și a făcut break-ul, reușind să egaleze scorul în acest set

Game Kerber, 1-2: Angelique oprește serie de game-uri câștigate de Halep și reușește să se impună pentru prima dată pe propriul serviciu. Halep i-a pus probleme adversarei la retur, a avut două mingi de break, dar Kerber a revenit și a câștigat game-ul

Game Halep, 0-2: Simona își mărește avantajul! Kerber a avut 30-0 în acest game, dar Simona a revenit și a câștigat game-ul

Break Halep, 0-1: Simona continuă seria excelentă din primul set! Halep începe setul cu un break, după un joc excelent la retur

A început setul doi. Kerber servește prima

SET SIMONA HALEP: După 27 de minute, Halep câștigă primul set! Simona a jucat mai bine în partea a doua a setului, după un început greoi de set, în care Kerber i-a pus probleme la serviciu

Break Halep, 1-5: Joc perfect reușit de Halep la retur! Kerber nu îi poate pune probleme prin serviciu, iar Simona returnează excelent. A mai reușit un break și va servi pentru câștigarea setului

Game Halep, 1-4: Simona joacă excelent în aceste momente și reușește lovituri spectaculoase. Halep a câștigat pentru prima dată pe propriul serviciu și are trei game-uri avans

Break Halep, 1-3: Simona mărește din nou avantajul! Joacă din nou excelentă la retur și face al doilea său break din set

Break Kerber, 1-2: Simona a avut din nou probleme pe propriul serviciu. Kerber a forțat din nou, iar de data aceasta a obținut break-ul

Break Halep, 0-2: Jucătoarea noastră își mărește avantajul. Halep face un game excelent, fiind foarte agresivă și câștigă pe serviciul adversarei

Game Halep, 0-1: Simona câștigă cu greu primul game din meci! Kerber a avut două mingi de break, ambele ratate. Simona a servit previzibil în acest game, permițându-i adversarei să returneze periculos în mai multe rânduri

A început meciul. Halep servește prima

Simona Halep, care a stat în primul tur, o va întâlni în a doua rundă pe Angelique Kerber, din Germania. Meciul va avea loc pe „Grand Stand Arena”.   Kerber, fost lider mondial în circuitul feminin, este o cunoștință veche de-ale Simonei. Între cele două jucătoare s-au dat 13 „lupte”, Simona având un mic avantaj: a câștigat de 7 ori, Angelique în 6 rânduri.