Penalty clar neacordat în Dinamo - Chindia » Fundașul „câinilor” trebuia să vadă ROȘU direct

Albentosa îl lovește pe Pițian / FOTO: Captură @Digi Sport

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 19 mai 2021

Chindia Târgoviște trebuia să beneficieze de un penalty în minutul 38 al meciului cu Dinamo, scor 0-0, din ultima etapă a play-out-ului Ligii 1. „Câinii” ar fi trebuit să rămână în „10”!

Meciurile decisive din play-out nu au fost lipsite de erori flagrante de arbitraj. În minutul 38 al meciului dintre Dinamo și Chindia, Raul Albentosa, fundașul central al „câinilor”, l-a lovit cu palma în figură pe Andrei Pițian, la un corner executat din flancul drept al atacului târgoviștean.

Penalty nedat în Dinamo - Chindia

Gestul nesportiv a fost unul intenționat, motiv pentru care dinamovistul trebuia eliminat. „Centralul” Adrian Cojocaru nu a observat contactul, din cauza aglomerației din careul dinamovist. Nici asistentul Valentin Avram nu l-a ajutat, în ciuda protestelor venite din tabăra oaspeților.