FC Voluntari rămâne în Liga 1 » Echipa lui Ciobotariu, victorie la scor în returul cu Dunărea Călărași

+5 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 03 June 2021

FC Voluntari a câștigat lejer și returul barajului de menținere/promovare în Liga 1 cu Dunărea Călărași, scor 4-0. În tur, ilfovenii s-au impus cu 2-1, astfel că vor continua în prima ligă și în sezonul 2021-2022.

• Au retrogradat din Liga 1: Poli Iași, Astra, Hermannstadt
  • Au promovat din Liga 2: FC U Craiova 1948, Rapid și CS Mioveni

După 1-2 în tur, Dunărea Călărași, echipă cu mari probleme financiare, a început tare meciul, iar în minutul 3 a ratat o ocazie mare, prin Kanda, care a tras în portarul Râmniceanu, de la 10 metri.

Ulterior, FC Voluntari a preluat conducerea jocului și a marcat rapid două goluri. În minutul 7, după un corner, portarul Began a ieșit pe sub minge, balonul a ajuns la Droppa, iar mijlocașul marcat din 6 metri. După alte 11 minute, Betancor a primit o pasă de la 20 de metri de poarta Dunării și a tras excelent, pe jos, învingându-l pe Began.

FC Voluntari rămâne în Liga 1

În startul reprizei a doua, în minutul 54, Dunărea Călărași a rămas în 10, după ce puștiul de 17 ani Robert Sălceanu a văzut al doilea cartonaș galben, iar jocul a curs într-o singură direcție.

FC Voluntari a controlat jocul, a atacat și a pus presiune constantă la poarta Dunării. Scorul a fost majorat de fundașul Igor Armaș, în minutul 80. Acesta a reluat cu capul din 6 metri, după un corner executat excelent. Ultima reușită a venit în minutul 86, după ce Achim a marcat dintr-un penalty dictat după hențul făcut de Cristi Bud.

FC Voluntari - Dunărea Călărași 4-0

• min. 90: Final de meci! FC Voluntari câștigă și se menține în Liga 1
  • min. 86: GOL FC Voluntari! Achim marchează fără emoții din penalty
  • min.85: Penalty pentru FC Voluntari! Arbitrul Horia Mladinovici a sancționat hențul făcut în careu de Cristi Bud
  • min. 84: Ion Gheorghe trage tare, de la 20 de metri, dar Began respinge în corner
  • min. 80: GOL FC Voluntari! Armaș reia cu capul, după un corner, și-l învinge pe Began
  • min. 54: Betancor a fost la un pas de dublă, dar șutul său a lovit bara
  • min.54: Dunărea Călărași rămâne în 10. Săceanu este eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben