Euro 2020

Polonia - Slovacia 1-2 » Lewandowski, anihilat complet! Rezultat neașteptat la Euro + Hațegan a ieșit în evidență

+29 Foto
Slovacia a învins-o pe Polonia, scor 2-1, în prima etapă a grupelor Euro 2020

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 14 iunie 2021

Slovacia a învins-o pe Polonia, scor 2-1, în prima etapă a grupelor Euro 2020. Ovidiu Hațegan, arbitrul întâlnirii, l-a eliminat pe Krychowiak în partea a doua, pentru cumul de „galbene”.

Polonia și-a impus jocul la începutul partidei, dar Slovacia avea să deschidă scorul, cu șansă, la finalul primului sfert de oră.

Robert Mak a încheiat o cursă de autor în flanc cu un șut la scurt. Spre norocul mijlocașului de la Zenit, balonul a fost deviat și de Kamil Glik. Balonul s-a dus în stâlp, apoi în spatele lui Szczesny, și, într-un final, a intrat în plasă.

Ghinion pentru portarul lui Juventus, UEFA a anunțat, prin grafică, „autogol”. Premieră negativă la Europene!

Polonia - Slovacia 1-2 » Rezultat neașteptat la Euro 2020

Apoi, Slovacia s-a cățărat pe moralul adus de avantaj și a dus pe picioare prima repriză. Fără probleme pentru Martin Dubravka. Polonezii au presat, însă, cu Lewandowski mână moartă, nu și-au creat ocazii importante.

Paulo Sousa și-a resuscitat elevii la pauză, iar Karol Linetty a făcut 1-1 după numai 28 de secunde scurse din actul secund!

Polonia - Slovacia 1-2 » Ovidiu Hațegan a arătat primul „roșu” de la Euro 2020

Când meciul se îndrepta către o răsturnare de scor, Hațegan i-a acordat al doilea „galben” lui Krychowiak, pentru o intrare întârziată la Hromada.

Grație superiorității numerice, Slovacia a dat lovitura, prin Skriniar, care a reluat, din corner, cu dreptul, imparabil!

Polonia - Slovacia 1-2

• Au marcat: Linetty 46 / Szczesny - aut. 18, Skriniar 69

Polonia - Slovacia » Echipele de start

Polonia: Szczęsny - Bereszyński, Glik, Bednarek, Rybus,- Linetty, Krychowiak, Klich - Jozwiak, Lewandowski, Zieliński
Rezerve: Skorupski, Fabianski - Dawidowicz, Kedziora, Kozlowski, Swiderski, Moder, Placheta, Frankowski, Swierczok, Helik, Puchacz
Selecționer: Paulo Sousa

Slovacia: Dúbravka - Pekarík, Šatka, Škriniar, Hubočan - Kucka, Hromada - Haraslín, Hamšík, Mak - Duda
Rezerve: Kuciak, Rodak - Benes, Duris, Gregus, Hancko, Hrosovsky, Lobotja, Suslov, Vavro, Weiss
Selecționer: Stefan Tarkovic

Stadion: Gazprom Arena (Sankt Petersburg)