Un om de bază din play-off-ul trecut a plecat de la CSUniversitatea Craiova! Cu ce echipă a semnat

CS Universitatea Craiova a anunțat despărțirea de fundașul central Stephane Acka (30 de ani).

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 18 iunie 2021

Stephane Acka a fost un om de bază în finalul sezonului trecut. A fost integralist în 7 meciuri din play-off și a prins pe teren și ultimele minute ale finalei Cupei României, câștigată de CS Universitatea în fața Astrei, după prelungiri, scor 3-2 (1-1 în timpul regulamentar).

CS Universitatea Craiova își trimite fundașul în Israel

Acka s-a înțeles cu Kiryat Shmona, o prim divizionară din Israel. Sezonul trecut a prins play-off-ul, terminând pe locul 4, la doar două puncte în spatele formațiilor care merg în UEFA Conference League. În acest an, pretențiile clubului au crescut și atacă un loc de cupă europeană.

3 achizițiiau efectuat oltenii până acum: portarii Lazar (Astra), Rusu (Viitorul Tg. Jiu) și mijlocașul Alex Mărieș (Comuna Recea)