Euro 2020

Chiar a fost grupa morții! DRAMATISM total în Germania - Ungaria și Portugalia - Franța, cu 8 goluri » Mbappe vine la București!

+51 Foto
EURO 2020. Germania - Ungaria și Portugalia - Franța, ultimele meciuri din grupa F, s-au încheiat cu același scor, 2-2.

Articol de Răzvan Luțac  —  joi, 24 iunie 2021

CONCLUZII:

• Franța câștigă grupa și o va înfrunta în „optimi” pe Elveția, la București.
  • Germania se califică de pe 2, joacă în faza următoare contra Angliei.
  • Portugalia merge în „optimi” de pe poziția a 3-a. Evoluează în optimile de finală cu Belgia.
  • Ungaria este eliminată de la Euro.

Final incredibil de grupe: pe rând, toate echipele din Grupa F au fost calificate, iar 3 dintre ele și eliminate. Franța a câștigat grupa și vine la București să întâlnească Elveția, în timp ce nemții au reușit in-extremis să prindă optimile.

Seară fantastică pentru finalul grupelor Euro 2020. Pe rând, toate cele 4 echipe au fost calificate în "optimi". Până la urmă, outsidera Ungaria a rămas pe dinafară, deși cu 6 minute înainte de final era în optimi.

„Optimile” Euro 2020:

• Țara Galilor - Danemarca (sâmbătă, 26 iunie, ora 19:00, Amsterdam)
  • Italia - Austria (sâmbătă, 26 iunie, ora 22:00, Londra)
  • Olanda - Cehia (duminică, 27 iunie, ora 19:00, Budapesta)
  • Belgia - Portugalia (duminică, 27 iunie, ora 22:00, Sevilla)
  • Croația - Spania (luni, 28 iunie, ora 19:00, Copenhaga)
  • Franța - Elveția (luni, 28 iunie, ora 22:00, București)
  • Anglia - Germania (marți, 29 iunie, ora 19:00, Londra)
  • Suedia - Ucraina (marți, 29 iunie, ora 22:00, Glasgow)

DRAMATISM total în Germania - Ungaria și Portugalia - Franța

Adam Szalai a deschis scorul pentru maghiari în minutul 11. Nemții au replicat subțire în prima repriză, doar o bară din partea lui Hummels, și erau eliminați la pauză.

Fiindcă dincolo, la Budapesta, Franța și Portugalia încheiau primele 45 minute la egalitate, 1-1. Două goluri din penalty, primul Ronaldo, după ce Lloris l-a făcut KO pe Danilo (31). Celălalt, Benzema în prelungiri, după ce Mbappe a căzut ușor în careu. Jocurile erau deschise.

Ce final!

Și, la doar 16 minute după ce era prima în grupă, Portugalia a picat pe ultimul loc. Și era out de la Euro! Benzema a marcat de la limita ofsaidului, doar după intervenția VAR, și a cutremurat clasamentul grupei F. Însă Lahoz, iute la penalty-uri, a mai dat unul pentru lusitani.

Henț din scurt Kounde, iar Ronaldo. Și al 5-lea său gol la acest CE! Dincolo, deznodământul era departe: nemții egalau, erau pe Wembley cu Anglia, pentru ca maghiarul Schafer să înghețe Germania după doar două minute.

A înțepat cu capul de lângă Neuer și a făcut un neașteptat 2-1! Însă Goretzka a egalat și a trimis Germania mai departe. Franța vine la București, nemții merg la Londra!