Tenis

Patricia Țig, eliminată în primul tur la Wimbledon » Prim set de coșmar pentru româncă

Patricia Țig (63 WTA) a fost eliminată în primul tur de la Wimbledon de rusoaica Daria Kasatkina (35 WTA), scor 0-6, 6-3, 3-6.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 30 June 2021

Relația Patriciei Țig cu iarba nu a fost niciodată bună. Sportiva din România a obținut prima victorie din carieră pe această suprafață în urmă cu două săptămâni, la Bad Homburg. În primul tur de la Wimbledon a dat peste o jucătoare talentată, cu lovituri neconvenționale.

Patricia Țig, eliminată în primul tur la Wimbledon

Kasatkina s-a distrat în primul set. Nu a pierdut niciun game, nu a oferit vreo șansă de break și a comis doar 5 erori neforțate. Țig a fost mai agresivă în actul secund, a lovit de 15 ori câștigător, dublu față de adversară, a avut nervii tari la mingile de break ale Dariei și a împins disputa în decisiv.

Kasaktina a fost ajutată de serviciu, un procentaj de 88% al punctelor câștigate cu prima minge, a lovit mult mai precis decât în setul secund și s-a calificat în turul următor. Acolo o va înfrunta pe învingătoarea dintre Leylah Fernandez (71 WTA) și Jelena Ostapenko (34 WTA).

67.751 $a primit Patricia Țig pentru prezența pe tabloul principal de la Wimbledon