Tenis

Roger Federer, cale liberă spre finala de la Wimbledon! Favoritul numărul 2 a fost eliminat

+6 Foto
Daniil Medvedev (2 ATP) a fost învins de Hubert Hurkacz (18 ATP), scor 6-2, 6-7(2), 6-3, 3-6, 3-6, în optimile de finală de la Wimbledon.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 06 iulie 2021

Calea lui Roger Federer spre o nouă finală la Wimbledon s-a deschis. Daniil Medvedev, al doilea favorit al turneului londonez, a pierdut meciul întins pe durata a două zile, împotriva polonezului Hurkacz. Disputa a fost întreruptă ieri din cauza ploii, la scorul de 2-1 la seturi în favoarea rusului.

Decizia oficialilor a fost aprig contestată. Deși arena centrală a fost liberă luni seară pentru cel puțin două ore, aceștia au preferat amânarea.

Daniil Medvedev, eliminat de la Wimbledon

Astăzi, Medvedev a revenit nervos pe teren. A greșit necaracteristic și a cedat în fața jocului impecabil al lui Hubert. Polonezul a comis o singură eroare neforțată în setul decisiv, unul câștigat în doar 32 de minute.

Hurkacz stabilește cea mai bună performanță personală într-un turneu de Grand Slam, faza sferturilor de finală. Îl va întâlni acolo pe Roger Federer, aflat în căutarea celui de-al 9-lea triumf la Wimbledon. De cealaltă parte, Medvedev mai ratează o șansă de a deveni liber mondial și încă așteaptă primul titlu major din carieră.