CS Universitatea Craiova - FC Argeș 1-0 » Andrei Ivan, salvatorul oltenilor la debutul în noul sezon

+13 Foto
CS Universitatea Craiova a învins-o pe FC Argeș, scor 1-0 FOTO: facebook.com/UCVOficial

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 17 iulie 2021

CS Universitatea Craiova a învins-o pe FC Argeș, scor 1-0, în prima etapă a sezonului 2021/2022 din Liga 1. Golul a fost marcat de Andrei Ivan, în minutul 55.

Defensiva lui Ouzounidis a rezistat 90 de minute în Supercupă, împotriva campioanei CFR Cluj, dar a cedat după 10 secunde în disputa cu FC Argeș. Marius Constantin și Vătăjelu s-au încurcat reciproc, dar Jucie Manuel Lupeta nu a profitat. Șutul său din unghi a fost respins de Pigliacelli.

CS Universitatea Craiova, start victorios în Liga 1

Cea mai mare ocazie a primei reprize le-a aparținut tot oaspeților. A fost irosită incredibil de același atacant portughez. Lupeta a urmărit o minge respinsă în față de Pigliacelli. A rămas singur, la 8 metri de poartă, dar lovit bizar balonul.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Andrei Ivan, în minutul 55. Atacantul oltenilor a înscris spectaculos, din plonjon, după o centrare ideală venită din flancul drept, de la Cîmpanu.

+13 Foto

Craiova pornește cu dreptul în Liga 1 și se pregătește pentru debutul în preliminariile Conference League. Joi, de la ora 19:00, joacă în Albania, pe terenul lui Laci.

CS Universitatea Craiova - FC Argeș 1-0

CS Universitatea Craiova - FC Argeș, echipe de start

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Șt. Vlădoiu, Bălașa, M. Constantin, Vătăjelu - Mateiu, Nistor - Al. Cîmpanu, Cicâldău, A. Ivan - Koljic
Rezerve: D. Lazar, V. Găman, N. Bancu, Screciu, Fedele, Baiaram, Markovic, Gustavo, Ofosu
Antrenor: Marinos Ouzounidis

FC Argeș: Greab - Tofan, G. Turda, Boldor, N. Mușat - Isfan, I. Șerban, Meza Colli, Cr. Tănase - Palic - Lupeta
Rezerve: D. Croitoru, Viana, Moisie, D. Dumitrașcu, Joao Miguel, Teles, Pițian, Jonghe, Honciu
Antrenor: Andrei Prepeliță

STADION: „Ion Oblemenco”, Craiova