Rapid - Chindia 1-0 » Sărbătoare vișinie pe Arena Națională! Giuleștenii, victorie la revenirea în Liga 1

+34 Foto

Articol de Cristi Preda (foto), Vlad Nedelea, Bogdan Sorocan (video)  —  duminică, 18 iulie 2021

Rapid a învins-o pe Chindia Târgoviște, scor 1-0, în prima etapă a sezonului 2021/2022 din Liga 1.

Așteptarea giuleștenilor a luat sfârșit! Au revenit pe prima scenă după 6 ani, iar fanii au marcat cum se cuvinte momentul. Aproximativ 15.000 de spectatori au creat o atmosferă specială pe Arena Națională.

Rapid, victorie cu Chindia la revenirea în Liga 1

După o primă repriză echilibrată, Rapidul a preluat inițiativa. Daniel Niculae, președintele giuleștenilor, dă ca iminent transferul lui atacant, dar Adrian Bălan i-a transmis un mesaj. În minutul 57, la finalul unei acțiuni orchestrate de Crepulja, l-a învins pe Moldovan. A avut și o doză de șansă, mingea fiind degajată în el de un apărător.

+34 Foto

Hlistei a fost aproape să facă 2-0. În minutul 71 a șutat violent, cu stângul, din voleu, dar portarul târgoviștenilor a respins spectaculos de sub bară.

Rapid începe cu dreptul în Liga 1, iar programul le permite giuleștenilor să viseze. Urmează o deplasare pe terenul lui CS Mioveni, apoi primește vizita Farului și încheie seria cu un joc la Pitești.

Rapid - Chindia 1-0

Rapid - Chindia, echipe de start

Rapid: H. Moldovan - Belu-Iordache, Săpunaru, D. Grigore, Morais - Crepulja, A. Albu - Carnat, R. Ilie, Hlistei - Ad. Bălan
Rezerve: V. Drăghia - L. Florica, Dandea, Goge, R. Moise, Alami, Bg. Barbu, Șt. Pănoiu, Al. Despa
Antrenor: Mihai Iosif

Chindia: D. Moldovan - Căpușă, P. Iacob, Celea, C. Dinu - Neguț, S. Suciu, Popadiuc, A. Șerban - D. Popa, D. Florea
Rezerve: Căbuz - Ad. Ioniță, Cherchez, Corbu, Kocic, Matiș, Martac, Roumpoulakou, M. Șerban
Antrenor: Emil Săndoi

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca) / A1: Avram Valentin (Bucureşti) și A2: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca)