CS Mioveni - Rapid 0-2 » Miță e pe primul loc! Giuleștenii confirmă și au 6/6. Clasamentul

+31 Foto
Rapid a învins-o în deplasare pe CS Mioveni, 2-0, și e prima echipă care ajunge la 6 puncte în noul sezon de Liga 1.

Articol de Cristi Preda (foto), Liviu Manolache  —  vineri, 23 iulie 2021

Partida a început cu 3 minute întârziere, după ce nocturna de pe „Orășenesc” a picat cu 10 minute înainte de start. Până la urmă, instalația de lumină și-a revenit.

Giuleștenii, euforici după succesul cu Chindia, 1-0, au început tare întâlnirea. Junior Morais, șut-centrare, i-a dat emoții lui Iustin Popescu (3).

În același flanc, dar la cealaltă poartă, Blănaru l-a păcălit pe fundașul brazilian trecut pe la Astra și FCSB, însă nu a cadrat execuția de la 10 metri.

Același Blănaru a irosit o situație bună înainte de pauză (39). Deși avea un culoar bun, a șutat catastrofal din marginea careului!

Golul avea să pice în poarta Mioveniului. Din corner, Rareș Ilie i-a așezat mingea pe frunte lui Dragoș Grigore, iar experimentatul stoper n-a iertat (42) din marginea careului mic.

Rapid a început perfect și partea a doua. Nicolae Carnat, scăpat singur cu portarul, a fost altruist și i-a pasat în fața porții lui Adrian Bălan, care și-a trecut în zestre golul #2 al sezonului (55).

2008/2009a fost ultimul sezon pe care Rapid l-a început cu două victorii. Atunci, cu Jose Peseiro pe bancă, au câştigat acasă, 3-0 cu Gloria Bistriţa, apoi s-au impus în deplasare, 2-0 cu Farul.

A urmat o perioadă mai bună a gazdelor, presărată cu câteva ezitări ale lui Horațiu Moldovan. Totuși, trupa lui Alexandru Pelici nu a mai avut nicio ocazie importantă și rămâne cu 0 puncte după două etape.

Rapid, start perfect în Liga 1

Rapid are un start ideal. Nou-promovata a câștigat primele două partide din Liga 1. Precedenta echipă venită din al doilea eșalon și care a înregistrat punctaj maxim în acest moment al sezonului a fost Poli AEK Timișoara, în sezonul 2002/2003. În final, bănățenii s-au salvat datorită unui baraj. Antrenor era Basarab Panduru.

3.900 de spectatoriau asistat la meci

CS Mioveni - Rapid 0-2

CS Mioveni - Rapid, echipe de start:

CS MIOVENI: Popescu - Oancea, Balaur, Iacob, Șerbănică - Toma, Panait, Dumitriu, Rădescu - Rusu - Blănaru
REZERVE: Ducan, Scarlatache, M. Chindriș, Buziuc, Garutti, Dat, Coșereanu, Massaro, An. Cristea
ANTRENOR: Alex Pelici

RAPID: H. Moldovan - Belu, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais - Crepulja - Carnat, Albu, Ilie, Hlistei - Bălan
REZERVE: Drăghia, Barbu, Costin, Goge, Despa, Dandea, Pănoiu, Moise, Florică
ABSENT: Sefer (la Jocurile Olimpice)
ANTRENOR: Mihai Iosif

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)
Arbitru: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi) / A1: Vişan Florian Alexandru (Galaţi), A2: Necula Mihaita (Bucureşti)

UPDATE, ora 21:33. Până la urmă, meciul se reia cu 3 minute întârziere.

UPDATE, ora 21:25. Nocturna și-a revenit, cu 5 minute înainte de fluierul de start:

UPDATE, ora 21:20. Radu Naum, moderatorul „Fotbal Club” (Digi Sport 1), a făcut un anunț neașteptat: „Ne oprim un pic. A picat nocturna la Mioveni”

Conform regulamentului, gazdele au la dispoziție 60 de minute pentru a rezolva problema. În caz contrar vor pierde meciul la „masa verde”.