Jocurile Olimpice

Surpriză la Jocurile Olimpice: Naomi Osaka, eliminată prematur la Tokyo

+11 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 27 iulie 2021

Japoneza Naomi Osaka (23 de ani, 2 WTA) a fost eliminată surprinzător în optimile probei feminine de tenis de la Jocurile Olimpice, fiind învinsă de Marketa Vondrousova (Cehia, 22 de ani, 44 WTA), scor 1-6, 4-6.

Favorita gazdelor și cea care a aprins flacăra olimpică la Tokyo a fost învinsă fără drept de apel, după un meci care a durat o oră și 10 minute.

Vondrousova, cea care învins-o în turul precedent pe Mihaela Buzărnescu, a început tare primul set și a condus cu 4-0, scor la care Osaka a câștigat singurul game din meci. Ulterior, jucătoarea din Cehia a forțat și a mai luat două game-uri, câștigând setul.

Setul secund a fost mai echilibrat. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 4-4. Vondrousova a făcut 5-4 și a forțat, reușind sâ facă break-ul și să obțină calificarea.

În acest moment, jucătoarea cel mai bine clasată rămasă în proba feminină este Elina Svitolina (locul 6 WTA).