Conference League

Sepsi - Spartak Trnava 1-1, 3-4 d.pen. » Covăsnenii sunt eliminați după loviturile de departajare

+25 Foto
Sepsi - Spartak Trnava, liveTEXT pe GSP.ro

Articol de Bogdan Bălaş (foto)  —  Thursday, 29 July 2021

Sepsi a ratat dramatic calificarea în turul 3 preliminar al Conference League, după ce a pierdut cu Spartak Trnava, 1-1, 3-4 d.pen.

• În tur, scorul a fost 0-0
  • Sepsi - Spartak a fost al 17-lea meci în care o echipă din România ajuns la lovituri de departajare. De 7 ori am pierdut, dar este pentru întâia dată când avem două eliminate într-un singur sezon, după executarea loviturilor, azi ieșind din competiție și FCSB

Spartak a reușit chiar să marcheze în minutul 8, reușita lui Yusuf fiind anulată eronat, pe motiv de ofsaid. Tot Yusuf a pus poarta lui Niczuly în pericol în minutul 28, când a ratat de puțin ținta din 6 metri în urma unei centrări venite perfect. Elevii lui Leo Grozavu s-au trezit la viață după această ocazie și au început să atace.

Covăsnenii au reușit să deschidă scorul grație unui șut-rachetă a lui Boubacar Fofana (29), care a catapultat mingea în vinclul porții lui Takac. Ultima ocazie a primei reprize le-a aparținut oaspeților. Cel mai periculos om al lor, Yusuf, a marcat din nou, dar reușita sa a fost iar anulată după ce atacantul nigerian era în poziție neregulamentară.

A doua repriză a debutat cu o Sepsi mai prezentă în atac, încurajată de fanii care au venit la stadion. Elevii lui Grozavu au fost cei care au pus mai mare presiune pe apărarea adversă, dar s-au trezit egalați în minutul 67, când Boateng a transformat o centrare primită de la același Yusuf, cel mai bun jucător al slovacilor.

Sepsi a forțat golul victoriei după aceea și a ratat ocazii uriașe prin Achahbar (75, 81), olandezul nereușind să înscrie golul care să o califice pe Sepsi. Sepsi a continuat să caute golul izbăvitor, însă covăsnenii nu au fost inspirați la ultima pasă și meciul a ajuns în prelungiri.

În prima repriză de prelungiri, oaspeții au fost cei care au impus jocul și au fost echipa mai periculoasă. Cea mai mare ocazie a venit în minutul 98, când Souza a blocat în ultimul moment șutul lui Riskovski din apropierea porții.

A doua repriză de prelungiri a adus 2 cartonașe roșii, câte unul pentru fiecare echipă. Gric a fost primul care a fost eliminat, după cumulul de galbene, pentru ca mai apoi, cu 1 minut înainte de finalul meciului, Fofana să fie trimis la vestiare, după ce a primit al doilea galben.

Spartak Trnava va întâlni Maccabi Tel-Aviv, după ce formația israeliană a câștigat returul cu Sutjeska, scor 3-1.

Avem lovituri de departajare!

• min. 120: Roșu și pentru Sepsi! Fofana vede și el al doilea galben și este eliminat.
  • min. 119: Schimbare la oaspeți: Tumma a intrat în locul lui Mikovic
  • min.116: Cartonaș roșu pentru Spartak Trnava! Gric vede al doilea galben după o intrare la Achahbar și Spartak evoluează în 10 oameni.
  • min. 115: Schimbare la oaspeți: A intrat Vlasko în locul lui Boateng
  • min. 114: Fofana trimite un șut de la mare distanță, mingea trece însă pe lângă poartă.
  • min. 108: Ocazie uriașă pentru Sepsi. Askovski a driblat doi adversari și a trimis un șut puternic la colțul scurt, respins in extremis de Takac.
  • min. 107: Schimbare la Spartak: Intră Yao în locul lui Yusuf

A început a doua repriză de prelungiri!

S-a terminat prima repriză de prelungiri, scorul rămânând neschimbat!

• min. 99: Schimbare la Sepsi: A intrat sârbul Petar Bojic în locu lui Chunchukov.
  • min. 98: Ocazie mare de gol pentru Spartak. Ristovski primește o centrare în careu, preia mingea și șutează din 10 metri în blocajul salvator al lui Sousa.
  • min. 94: Ocazie mare pentru Sepsi. Fofana se înalță la un corner și trimite puțin pe lângă poartă.
  • min. 92: Cartonașe galbene pentru Achahbar și Gric după un conflict între cei doi.
  • A început prima repriză de prelungiri!

Finalul timpului regulamentar, Sepsi - Spartak Trnava 1-1. Meciul va intra în prelungiri

• min. 90+4: Cartonașe galben pentru jucătorii lui Spartak, Prokazka și Ristovski.
  • min. 90: Avem 5 minute de prelungiri
  • min. 88: Cartonaș galben pentru Fofana, care oprește un atac periculos al oaspeților.
  • min. 81: Ocazie mare pentru Sepsi, după o centrare foarte bună a lui Ștefănescu. Același Achahbar a ratat din 10 metri, trimițând mingea pe centrul porții.
  • min. 75: Ocazie pentru Achahbar, șutul acestuia din interiorul careului a fost respins în corner de portarul lui Spartak.
  • min. 72: Schimbare la Sepsi: Intrat la pauză, Aganovici s-a accidentat și nu mai poate continua partida. În locul său a intrat Achahbar.
  • min. 67: GOOL Spartak Trnava! Nou-intratul Boateng a reușit să fructifice centrarea lui Yusuf și a restabilit scorul.
  • min. 61: 2 schimbări și pentru oaspeți: Au ieșit de pe teren Bukata și Cabral și au intrat în locul lor Boateng și Ivan.
  • min. 59: Încă o schimbare la Sepsi: A intrat Gonzalez în locul lui Păun
  • min. 55: Prima ocazie a covăsnenilor din repriza a doua. Rajko Rep trimite un șut puternic, respins de portarul advers în corner.
  • min. 46: Dublă schimbare la Sepsi: Au intrat pe terne Aganovic și Askovski și au ieșit Vașvari și Damașcan.
  • A început repriza a doua!

Pauză.

• min. 41: Ocazie pentru Sepsi. Rep a șutat din interiorul careului, dar portarul adversa a avut o paradă bună.
  • min. 33: Yusuf înscrie din nou, dar golul acestuia este anulat iar pe motiv de ofsaid.
  • min. 29: GOOOL SEPSI! Boubacar Fofana înscrie cu un șut de la 25 de metri ușor deviat, care se duce în vinclul porții lui Takac.
  • min. 35: Cartonaș galben pentru Niczuly
  • min. 28: Ocazie mare de gol pentru Spartak. Același Yusuf trimite dintr-o centrare puțin pe lângă poarta lui Niczuly
  • min. 20: Sepsi amenință pentru prima dată poarta oaspeților. Gabriel Vașvari a trimis puțin pe lângă poartă dintr-o lovitură liberă de la mare distanță.
  • min. 8: Gol anulat pentru Trnava. Nigerianul Yusuf înscrie un gol dintr-o poziție suspectă de ofsaid și reușita este anulată.