Rapid - Farul Constanța 0-0 » Mihai Iosif și Gică Hagi rămân neînvinși în noul sezon! Clasamentul ACUM

+9 Foto
Rapid - Farul Constanța, liveTEXT pe GSP.ro

Articol de Andrei Crăiţoiu  —  vineri, 30 iulie 2021

Rapid și Farul au remizat, scor 0-0, în etapa cu numărul 3 din Liga 1. Cele două sunt pe podium în acest moment.

Farul și Rapid au impresionat prin siguranța defensivă în primele două runde, ambele fiind fără gol încasat. Disputa de pe Arena Națională nu s-a desfășurat însă sub semnul prudenței. Din contră. Giuleștenii au ratat prima ocazie în minutul 1, când Adrian Bălan a fost blocat în două rânduri.

Rapid - Farul, remiză cu ritm pe Arena Națională

Viitorul a ripostat prin Jefte Betancor, o achiziție inspirată a „Regelui”. Vârful spaniol a reluat peste poartă, din 6 metri, în minutul 20. Tot Betancor a semnat cea mai mare șansă a oaspeților în prima parte. Angajat de Andronache, nu și-a potrivit pașii, iar șutul său a fost deviat de Moldovan în corner.

Partea secundă s-a disputat în acel ritm alert. Împinși de la spate de cei aproximativ 8.000 de fani, giuleștenii au forțat la jumătatea reprizei secunde. Minutele de presiune puteau fi taxate pe contraatac, dacă Ovidiu Hațegan ar fi observat o ținere evidentă în careu. Dandea l-a împiedicat evident pe Jefte, dar fără a fi sancționat.

Rapid, lider după remiza cu Farul

Rapid rămâne neînvinsă după primele 3 runde. Este lider provizoriu în Liga 1, cu 7 puncte. Farul stă și ea bine, pe podiu, cu 5 puncte strânse în 3 runde. Runda viitoare, Rapid se deplasează la Pitești, iar trupa lui Gică Hagi primește vizita lui Sepsi.

Rapid - Farul Constanța 0-0

Rapid - Farul Constanța, echipe probabile:

Rapid: H. Moldovan - Belu Iordache, Săpunaru, Dandea, J. Morais - Crepulja, Al. Albu, R. Ilie - N. Carnat, Ad. Bălan, Hlistei
Rezerve: Drăghia - Bnou Marzouk, Ignat, Goge, Despa, Pănoiu, FLorica, B. Barbu, R. Moise
Antrenor: Mihai Iosif

Farul: Tordai - Dussaut, Larie, Dobrosavlevici, De Nooijer - R. Pires, Mladen, Castaneda - L. Andronache, Jefte, A. Pitu
Rezerve: Brănescu, A. Georgescu, Buta, Ad. Petre, A. Chițu, D. Grosu, Șt. Bodișteanu, Grameni, N. Popescu
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru: Haţegan Ovidiu (Arad) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava)