Tenis

Mihaela Buzărnescu, în semifinale la Winners Open! Victorie în fața Kristynei Pliskova

Mihaela Buzărnescu // foto: Imago

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 06 august 2021

Mihaela Buzărnescu (33 de ani, locul 133 WTA) s-a calificat în semifinalele Winners Open, turneul WTA desfășurat la Cluj-Napoca în această perioadă.

Singura jucătoare din România calificată în sferturile de finală a trecut de Kristyna Pliskova (29 de ani, 123 WTA), scor 7-5, 6-3, după o oră și 27 de minute de joc.

Mihaela Buzărnescu, în semifinale la Winners Open. Victorie cu Kristyna Pliskova

Mihaela a avut procentaje mai bune la serviciu și nu a clacat în momentele-cheie, reușind să fructifice 3 dintre cele 4 mingi de break pe care le-a avut. Statisticile furnizate de SofaScore arată că cehoaica a avut un număr imens de ași, 11, însă insuficient pentru a tranșa meciul.

Statisticile meciului Mihaela Buzărnescu - Kristyna Pliskova

„Miki” astat mai bine și la retur, unde a avut procentaje superioare adversarei.

În penultimul act al competiției, Mihaela Buzărnescu o va întâlni pe Mayar Sherif (25 de ani, 119 WTA), din Egipt. Meciul va avea loc sâmbătă, 7 august, de la ora 12:00.