Liga 2

Fază controversată în Viitorul Tg. Jiu - CSA Steaua » Chipirliu a căzut în careu, dar s-a ales doar cu „galben” pentru simulare

Bogdan Chipirliu

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 10 august 2021

Meciul Viitorul Tg. Jiu - CSA Steaua, scor 0-2, a oferit un moment controversat în prima repriză, steliștii cerând penalty la un atac al lui Buleică asupra lui Chipirliu

În minutul 37, Steaua a cerut penalty în urma unei incursiuni superbe a lui Bogdan Chipirliu. Atacantul roș-albaștrilor l-a driblat elegant pe Core, iar apoi a căzut după un contact cu Buleică.

Arbitrul partidei, Florin Ovidiu Mazilu, a considerat că jucătorul „militarilor” a simulat și i-a acordat cartonașul galben. Reluările au arătat că, deși a căzut spectaculos, jucătorul Stelei este agățat de Buleică, iar decizia corectă ar fi fost lovitură de la 11 metri.