Stranieri

Dennis Man, gol în Frosinone - Parma! Oaspeții au comis-o imediat după înlocuirea românului

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 20 august 2021

Dennis Man (22 de ani) a marcat un gol în remiza obținută de Parma pe terenul lui Frosinone, scor 2-2, în prima etapă din Serie B.

Parma este principala favorită la promovarea în Serie A. Miliardarul american Kyle Krause a păstrat cei mai importanți fotbaliști în vară, dar startul nu a fost unul promițător.

Dennis Man, decisiv în Frosinone - Parma

Parma a început ezitant meciul de pe „Stadio Benito Stirpe”. Gazdele au asediat poarta veteranului Buffon în primele 30 de minute, reușind să puncteze prin Zerbin, în minutul 31. Contrar cursului jocului, Parma a egalat prin Tutino, în minutul 41.

Imediat după pauză a ieșit la rampă și Dennis Man. Juan Brunetta, pasator decisiv și la primul gol, l-a găsit ideal în careul advers, iar internaționalul român a reluat elegant pe lângă portarul advers.

În minutul 89, imediat după ieșirea lui Man, gazdele au egalat prin lovitura de cap a lui Gabriel Carpentier.

Parma, pas greșit la primul meci al sezonului din Serie B

Valentin Mihăilă (21 de ani), celălalt român din lotul Parmei, a lipsit astăzi. Extrema adusă de la CS Universitatea Craiova se recuperează după o accidentare.

Runda viitoare, duminică, 29 august, Parma joacă derby-ul cu Benevento, a doua favorită la promovare în viziunea caselor de pariuri.

Frosinone - Parma, echipe de start:

Frosinone: Ravaglia - Brighenti, Gatti, Szymanski, Zampano - Rohden, Maiello, Boloca - Canotto, Ciano, Zerbin
Rezerve: De Lucia, Palmisano, Bevilacqua, Cotali, Koblar, Kitten, Garritano, Gori, Haoudi, Vitale, Charpentier, Iemmello, Matarese, Satariano, Tribuzzi
Antrenor: Fabio Grosso

Parma: Buffon - Sohm, Balogh, Osorio, Gagliolo - Schiattarella, Juric; Man, Vazquez, Brunetta; Tutino
Rezerve: Turk, Colombi, S. Iacoponi, Dierckx, D. Iacoponi, Brugman, Benedyczak, Zagaritis, Camara, Busi, Valenti
Antrenor: Enzo Maresca

Promovare obligatorie pentru Parma lui Man și Mihăilă

Parma are de departe cel mai valoros lot din Serie B, cotat la 87 de milioane de euro. Următoarea în lista întocmită de transfermarkt este AC Monza, valorând 46 de milioane de euro.

Parma a ratat deja un obiectiv în acest sezon. A părăsit Cupa Italiei, după un eșec cu Lecce, scor 1-3. Dennis Man, titular, a jucat 60 de minute și a fost unul dintre cei mai periculoși oameni din tabăra „cruciaților”.