Europa League

Play-off Europa League: 10 meciuri în această seară » Ce au făcut românii și cum s-a descurcat Galatasaray fără Cicâldău și Moruțan

Galatasaray a învins-o pe Randers // foto: Imago

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 26 august 2021

Cele 10 meciuri retur din play-off-ul Europa League s-au disputat în această seară. În acțiune au fost românii Ianis Hagi, titular în Alashkert - Rangers 0-0, și Nicolae Stanciu, titular în meciul pierdut de Slavia Praga cu Legia Varșovia, 1-2.

Ahaskhert - Rangers 0-0 (0-1 în tur)

Deși nu a marcat în returul de la Erevan, Rangers s-a calificat în grupele Europa League. Ianis Hagi a fost titular în remiza albă cu Alashkert și a ajuns să fie singurul jucător schimbat de Steven Gerrard pe parcursul meciului. De altfel, Ianis nu i-a impresionat pe scoțieni cu prestația sa.

Ahaskhert - Rangers, echipe de start:

Alashkert: Cancarevic - Kryuchkov, Voskanyan, Tiago Cameta, Boljevic - Khurtsidze, Hovsepyan, Grigoryan - James - Glisic, Embalo
Antrenor: Aleksandr Grigoryan

Rangers: McCrorie - Patterson, Goldson, Helander, Barisic - Arfield, Kamara, Davis, Hagi, Aribo - Morelos
Antrenor: Steven Gerrard

HJK - Fenerbahce 2-5 (0-1 în tur)

• Au marcat: Riski Ro. 27, Riski Ri. 88 / E. Valencia 11, 14, 52, Sanliturk 90+2, Peltola 90+4 (autogol)

Zorya - Rapid Viena 2-3 (0-3 în tur)

• Au marcat: Gladky 40, Zahedi 87 / Grull 10, Greiml 15, Fountas 68

Galatasaray - Randers 2-1 (1-1 în tur)

Fără Alexandru Cicâldău și Olimpiu Moruțan, care nu au fost trecuți pe lista UEFA, Galatasaray a învins-o pe Randers cu 2-1 și s-a calificat în grupele Europa League. Golurile vicecampioanei din Turcia au fost marcate de fundașul van Aanholt și de Piesinger, care și-a trimis mingea în propria-i poartă.

• Au marcat: van Aanholt 48, Piesinger 59 (autogol) / Egho 11

Alkmaar - Celtic 2-1 (0-2 în tur)

• Au marcat: Aboukhlal 6, Starfelt 26 (autogol) / Furuhashi 3

Slovan Bratislava - Olympiakos 2-2 (0-3 în tur)

• Au marcat: Henty 42, Green 62 / El Arabi 33, Onyekuru 54

Legia - Slavia Praga 2-1 (2-2 în tur)

Cu Nicolae Stanciu titular și prezent 81 de minute pe teren, Slavia Praga a cedat la Varșovia, în fața celor de la Legia. Meciul a început groaznic pentru campioana din Republica Cehă, care a plecat cu un handicap serios după ce mijlocașul Tomas Holes a văzut cartonașul roșu în minutul 45.

Chiar și așa, Slavia a deschis scorul, prin Ekpai (minutul 45), dar gazdele au întors rezultatul după pauză, prin Emreli (minutele 59 și 70). Învinsă de campioana Poloniei, Slavia Praga merge în grupele Conference League.

• Au marcat: Emreli 59, 70 / Ekpai 45

Legia - Slavia Praga, echipe de start:

Legia: Boruc - Nawrocki, Wieteska, Holownia - Jedrzejczyk, Slisz, Martins, Mladenovic - Josue, Luquinhas - Emreli
Antrenor: Czeslaw Michniewicz

Slvaia: Kolar - Bah, Kudela, Zima, Boril - Hromada, Holes - Ekpai, Stanciu, Schranz - Tecl
Antrenor: Jindrich Trpisovsky

Antwerp - Omonia, live 2-0 (2-4 în tur)

• Au marcat: Miyoshi 28, Gerkens 84

Sturm Graz - Mura 2-0 (3-1 în tur)