FCU Craiova - Farul Constanța 1-1 » Mutu și Hagi, remiză spectaculoasă în Liga 1! Clasamentul ACUM

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 27 august 2021

FCU Craiova și Farul Constanța au remizat, scor 1-1, în etapa cu numărul 7 din Liga 1.

Disputa de pe „Ion Oblemenco” a început cu un număr superb al fanilor olteni. I-au scandat numele lui Gică Hagi, apoi l-au aclamat și pe Adrian Mutu. Ritmul primelor 45 de minute a fost unul bun, dar ocaziile importante au lipsit.

FCU Craiova - Farul 1-1. Remiză între Mutu și Hagi

Partea secundă a început cu execuția senzațională a lui Jefte Betancor, în stilul lui Zlatan Ibrahimovic, cu câlcâiul, de la mare înălțime. Mingea a lovit bara transversală.

Cu gândul la golul ce-ar fi putut să fie, constănțenii au comis gafe în lanț la acțiunea imediat următoare. Alexi Pitu a greșit o pasă, apoi Ghiță a luftat și i-a așezat balonul perfect lui Claudiu Bălan.

Farul a obținut egalarea în minutul 83, când Adrian Petre a transformat o lovitură de la 11 metri, obținută de Chițu, după un duel cu Kovacic. Oltenii au contestat decizia lui Ionuț Coza. Reluările arată o alunecare hazardată a apărătorului lui FCU, dar și pe Chițu care își lasă piciorul în spate.

Elevii lui Hagi au fost la câțiva centimetri de cele 3 puncte. În prelungiri, Purece a lovit greșit cu capul dintr-o poziție ideală

FCU Craiova - Farul 1-1

FCU Craiova - Farul, echipe de start

FCU Craiova: R. Mogoșanu - R. Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert - S. Asamoah, D. Albu, Van Durmen, Baeten - Cl. Bălan, Hugo Vieira
Rezerve: Gremsl, Gajic, Paramatti, Bușu, Sidibe, Bagayoko, V. Pop, Raicea, Ondaan
Antrenor: Adrian Mutu

Farul: Aioani - Mladen, Larie, V. Ghiță, De Nooijer - Purece, Artean, A. Ciobanu - G. Ganea, Jefte, A. Pitu
Rezerve: Tordai, Dussaut, Ad. Petre, Dobrosavlevici, Grameni, Chițu, Sali, R. Pires, N. Popescu
Antrenor: Gică Hagi

Stadion: „Ion Oblemenco”, Craiova