Jocurile Olimpice

Medalie de argint pentru Eduard Novak la Jocurile Paralimpice, în proba de urmărire pe 4.000 metri

Carol-Eduard Novak, medaliat cu argint

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 27 august 2021

Eduard Novak (45 de ani), ministrul Tineretului și Sportului, a obținut medalia de argint în proba de urmărire pe 4.000 de metri la Jocurile Paralimpice.

• Jocurile Paralimpice se desfășoară în perioada 24 august - 5 septembrie, la Tokyo.

Prima medalie pentru ciclistul Eduard Novak la Jocurile Paralimpice de la Tokyo. În proba sa favorită, urmărire individuală pe velodrom pe 4.000 de metri, la categoria C4, ministrul Tineretului și Sportului din România a obținut medalia de argint. Sportivul român a fost învins de slovacul Jozef Metelka, care l-a prins pe Novak din urmă după 2.250 metri, ceea ce a dus la oprirea cursei.

Este aceeași probă la care Novak obținuse aurul la Londra, în 2012.

5 medaliila Jocurile Paralimpice are România în palmares, patru fiind cucerite de ciclistul Eduard Novak, un aur (2012) și trei de argint (2008, 2012 și 2021), plus un bronz de judoka Alex Bologa (2016)

Eduard Novak, pe locul 2 în calificări

Eduard Novak, unul dintre cei 7 sportivi care reprezintă România la Jocurile Paralimpice de la Tokyo, a încheiat pe locul 2 calificările, cu un timp de 4 minute, 31 de secunde și 212 miimi. Doar Jozef Metelka a avut un timp mai bun, 4 minute, 22 de secunde și 772 miimi.

După sesiunea de calificări, a scris un mesaj pe contul de Facebook: „Azi alerg pentru aur! M-am calificat în finala cursei de urmărire individuală 4000 m și mă voi confrunta cu principalul meu rival în această probă, Jozef Metelka. Rezultatul confruntării noastre de astăzi va fi decis și deșansă. Fiți alături de mine”.

Eduard Novak, locul 11 în proba de contratimp 1.000 de metri

Joi, în prima probă la care a participat, aceea de contratimp, a terminat pe locul 11 din 21. La categoriile de dizabilitate C4-5, Novak a avut un timp de un minut, șase secunde și 918 miimi. După aplicarea coeficientului de 98,91%, Eduard Novak a avut timpul final de 1:07.655.

„Locul 11. Numărul meu norocos și "my personal best" ca timp în această probă (1:06,918 min.), care nu este printre probele mele preferate și în care au fost comasate două categorii (C4 și C5). Cu toate acestea și cu toate că nu sunt sprinter, am făcut o cursă foarte bună, de care sunt foarte mulțumit”, a fost reacția sportivului.