FCSB a cerut penalty în minutul 7 cu Dinamo » Verdictul specialistului pentru GSP

FCSB a cerut penalty în minutul 7 al disputei cu Dinamo, la scorul de 0-0, după un duel între Octavian Popescu și Alexandru Răuță. Cristi Balaj, fost arbitru internațional, spune că Istvan Kovacs a luat decizia corectă.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 12 septembrie 2021

FCSB a cerut penalty în minutul 7 al disputei cu Dinamo, la scorul de 0-0, după un duel între Octavian Popescu și Alexandru Răuță în interiorul careului. Cristi Balaj, fost arbitru internațional, spune că Istvan Kovacs a luat decizia corectă.

Octavian Popescu a preluat o minge în careul lui Dinamo și a încercat să pătrundă printre Andrei Radu și Alexandru Răuță. Mijlocașul gazdelor a forțat, a intrat cu piciorul drept în blocajul lui Răuță, apoi s-a prăbușit. Reluările arată că mai degrabă cei doi dinamoviști s-au „faultat reciproc”. Istvan Kovacs, plasat excelent, la 5 metri de fază, a lăsat jocul să meargă.

Momentul în care Octavian Popescu cere penalty

Cristi Balaj, verdict la penalty-ul cerut de FCSB în meciul cu Dinamo

Contactat de GSP.ro, fostul arbitru internațional Cristi Balaj a dat un verdict categoric: Istvan Kovacs a luat decizia corectă.

„Nu este ceva clar, jucătorii erau statici. Nu se impunea penalty”, a fost explicația lui Balaj.

FCSB - Dinamo, echipe de start:

FCSB: A. Vlad - V. Crețu, Miron, Vinicius, Radunovic - Olaru, I. Cristea, Oct. Popescu - A. Cordea, Keșeru, V. Gheorghe
Rezerve: Straton - Haruț, Șut, Dumiter, I. Stoica, Ov. Popescu, Oaidă, Musi, D. Șerban
Antrenor: Edi Iordănescu

Dinamo: Eșanu - A. Radu, Giafer, R. Grigore, Amzar - Itu, Al. Răuță, S. Filip - G. Matei, G. Torje, D. Sorescu
Rezerve: P. Iliev - Ehmann, G. Crețu, V. Borcea, Ivanovski, R. Moldoveanu, A. Bani, Cl. Stan, R. Popa
Antrenor: Dario Bonetti