Handbal

CSM București pierde clar cu Rostov-Don în Liga Campionilor! Cristina Neagu, prestație de dat uitării

+17 Foto

Articol de Cristi Preda (foto)  —  sâmbătă, 18 septembrie 2021

CSM București a fost învinsă categoric de Rostov-Don, scor 27-30, în runda secundă a grupei A din Liga Campionilor la handbal feminin.

CSM București a făcut unul dintre cele mai slabe meciuri din istoria participării în Liga Campionilor. A condus o singură dată, în primul minut, datorită unei pătrunderi curajoase a lui Omoregie. Slovena avea să termine partida cu 7 goluri, cea mai bună jucătoare din lotul lui Adrian Vasile.

De altfel, doar Omoregie și Emilie Arntzen s-au ridicat la miza partidei. O surpriză plăcută a fost și Alexandra Dindiligan, cea care a marcat primele goluri din carieră în Liga Campionilor.

CSM București, prestație ștearsă în Liga Campionilor

În rest, nimic nu a mers. Apărarea a fost lipsită de agresivitate, iar acțiunile ofensive nu au avut orizont, lente și previzibile. Cristina Neagu a avut o seară de dat uitării. A comis eroare după eroare pe construcție și a încheiat cu doar două reușite.

Fără să impresioneze, Rostov-Don s-a desprins la jumătatea reprizei secunde la 12 goluri, moment în care antrenorul Adi Vasile a cerut time-out și a avut un discurs extrem de dur. Rusoaicele s-au relaxat, iar CSM a redus din diferență.

CSM București, codașă în Liga Campionilor

CSM București nu a strâns niciun punct după primele două runde, iar misiunea pare dificilă în continuare. Urmează o deplasare la Podravka, apoi un meci pe teren propriu cu Borussia Dortmund. Rostov confirmă statutul de favorită a grupei. Are punctaj maxim.

CSM București - Rostov Don » 27-30

S-a terminat partida! CSM București a fost învinsă de Rostov-Don, scor 27-30.
min. 56: CSM înscrie al 4-lea gol consecutiv. 22-27
min. 53: Alicia Gogîrlă înscrie un gol superb. Wester are o nouă intervenție reușită. 19-27
min 51. Secvențe bune de joc pentru campioana României. Wester intervine și o lansează pe Martin, pentru un gol ușor. 17-26
min. 46: Omoregie a revenit decisă după discursul antrenorului și a înscris două goluri consecutive. 13-24
min. 44: Adi Vasile a cerut ultimul time-out al partidei: „Ați jucat ca naiba! În defensivă nici nu existăm! Ce se întâmplă?! Reveniți acolo și haideți să arătăm ceva! Ne facem de râs!”.
min. 44: Arntzen este singura jucătoare a campioanei României care are sclipiri. 11-22
min. 41: CSM capitulează. Defensiva nu mai există, jucătoarele de la Rostov pătrund fără probleme și ajung în situații de unu vs unu cu portarul. Atacul „tigroaicelor” este lent, previzibil. 10-20
min. 39: Nimeni nu o întâmpină pe Kuznetsova, iar scorul capătă proporții. Adi Vasile cere timp de odihnă. 10-18
min. 37: Amorim înscrie al doilea gol la rând, cu aruncări năucitoare de pe linia de 9 metri. Cristina Neagu mai greșește o pasă. 10-17
min. 32: Arntzen nu greșește nici de această dată de la 7 metri. Rostov joacă în inferioritate. 10-14

A început repriza secundă!

min. 30: Ramusovic încheie repriza cu un gol de pe pivot, angajată excelent de Omoregie. Rusoaicele irosiseră în prealabil 3 aruncări cu poarta goală. 9-13
min. 29: Davidsen intră în poartă și deviază mingea trimisă de Frolova de la 7 metri. 8-13
min. 28: Alexandra Dindiligan înscrie primul gol din carieră în Liga Campionilor! 8-13
min. 26: Cristina Neagu o învinge în sfârșit pe Frolova, cu o aruncare lângă bară. 7-12
min. 24: Carmen Martin înscrie primul gol al partidei, pe contraatac. 6-9
min. 18: Managarova o agață pe Dindiligan și este eliminată timp de două minute. Arntzen înscrie din nou de la 7 metri. 5-7
min. 16: Arntzen transformă o lovitură de la 7 metri. 4-6
min. 12: Arntzen aruncă perfect, sub bara transversală. 3-5
min. 8: Neagu mai irosește o aruncare. Rusoaicele lovesc pe contraatac, iar Adi Vasile cere timp de odihnă. 1-4
min. 6: Atac prelungit al „tigroaicelor”. Neagu și Martin sunt blocate de Lagina. Mingea rămâne la campioana României, dar Omoregie trimite pe lângă poartă. 1-2
min. 2: Zaadi egalează dintr-o lovitură de la 7 metri. 1-1
min. 1: Omoregie pătrunde din inter și sparge gheața. 1-0