Dinamo - Botoșani 1-2 » Probleme cu nocturna în Ștefan cel Mare + emoții pentru „câini”: riscau să piardă meciul la „masa verde”

+55 Foto
Dinamo - Botoșani, liveTEXT pe GSP.ro

Articol de Cristi Preda (foto), Vlad Nedelea  —  Sunday, 19 September 2021

Dinamo și FC Botoșani s-au înfruntat în Ștefan cel Mare, în etapa cu numărul 9 din Liga 1 (1-2 scor final, detalii AICI). Meciul a fost întrerupt 10 minute în prima repriză, după ce a picat nocturna. Dacă s-ar mai fi întâmplat pe parcursul partidei, Dinamo ar fi pierdut meciul cu 0-3 la „masa verde”.

În minutul 36, la scorul de 2-0 pentru FC Botoșani, nocturna de pe stadionul Dinamo s-a stins! Partida a fost întreruptă temporar. După aproximativ 10 minute, nocturna și-a revenit și meciul a continuat.

>

În cazul în care nocturna ar mai fi cedat o dată, Dinamo pierdea meciul la „masa verde”.

Pasajul din regulament în cazul problemelor cu nocturna:

Dinamo - FC Botoșani, echipe de start:

Dinamo: Iliev - Creţu, Ehmann, Grigore, A. Radu - Itu, Răuţă, Torje - Moldoveanu, Ivanovski, Bani
Rezerve: Eşanu - Giafer, Amzar, Tone, Borcea, Neicuţescu, Stan, Ţîră, Popa
Antrenor: Sorin Colceag

• La primul meci în calitate de antrenor principal, Sorin Colceag a schimbat masiv în echipa de start, în comparație cu ultimul meci, eșecul 0-6 cu FCSB
  • Iliev apare în poartă în locul lui Eșanu. Ehmann îl înlocuiește pe Giafer în centrul defensivei. Nici tânărul Amzar nu mai este titular, fiind înlocuit cu Geani Crețu
  • Torje a fost coborât din atac în linia de mijloc
  • Ofensiva este schimbată în totalitate. Moldoveanu, Ivanovski și Bani sunt cei aleși. Singurele schimbări forțate au fost cele ale lui Sorescu și Filip, ambii suspendați.

FC Botoșani: Pap - Braun, Racoviţan, Şeroni, Ţigănaşu - Tîrcoveanu, Edjouma, Ongenda - Barbosa, Roman, Kage
Rezerve: Contra, Tchakonte, Dragu, Croitoru, Florescu, Fili, Sila, Petkovski, Souza
Antrenor: Marius Croitoru

Stadion: Dinamo (Bucureşti)
Arbitru: Haţegan Ovidiu (Arad) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Mitruţi Daniel (Craiova)