Liga 2

CSA Steaua - CS Comunal Șelimbăr 0-0 » Două borne negative pentru „militari”: primul pas greșit pe teren propriu și primul meci fără gol marcat

+5 Foto
CSA Steaua și CS Comunal Șelimbăr încheie etapa cu numărul 7 din Liga 2, astăzi, de la ora 18:00. Partida poate fi urmărită în format liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe Telekom Sport 1, Digi Sport 1 și Look Sport+.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 20 septembrie 2021

CSA Steaua și CS Comunal Șelimbăr au remizat, scor 0-0, în ultimul meci al rundei cu numărul 7 din Liga 2.

Pentru prima dată de la promovarea în liga secundă, CSA a încheiat un meci fără să marcheze. „Militarii” au controlat ostilitățile, dar nu au fost inspirați la finalizare.

Răsdan, ratări imense în Steaua - Șelimbăr

Florin Răsdan a semnat cele mai mai ocazii ale partidei din Ghencea. Între minutele 52 și 65 a ajuns de trei ori singur în fața portarului. Prima dată a trimis în bară, apoi a șutat previzibil, pe direcția lui Gal.

Steaua a forțat în minutele de final, prilej pentru două contraatcuri tăioase ale oaspeților. Ciocâlteu i-a driblat pe Walace și Enceanu, dar execuția lui pretențioasă, cu efect, spre vinclu, nu a fost cadrată. În ultimul minut al timpului regulamentar, jucătorii lui Șelimbăr s-au încurcat în careul advers.

Steaua, primul pas greșit pe teren propriu în Liga 2

Steaua comite primul pas greșit pe teren propriu în acest sezon. Încheie etapa cu numărul 7 pe locul 5, cu 14 puncte. Runda viitoare, „militarii” se deplasează pe terenul unei alte nou-promovate, FC Brașov.

CS Comunal Șelimbăr ajunge la 3 meciuri consecutive fără înfrângere și urcă până pe poziția a 10-a.

FINAL » CSA Steaua - CS Comunal Șelimbăr 0-0

S-a terminat partida!
min.73: Ciocâlteu îi driblează pe Walace și Enceanu, apoi încearcă o execuție cu mult efect, la colțul lung. Mingea trece puțin pe lângă.

min. 65: Răsdan ajunge din nou într-o poziție bună de finalizare. Chipirliu întoarce mingea, Huiban sare inteligent peste, dar șutul mijlocașului este pe centrul porții.
min. 62: Răsdan irosește o nouă ocazie imensă. Trimite din 5 metri, din alunecare, dar Gal are o nouă intervenție bună.
min. 52: Chipirliu preia bine în careu, la 10 metri de poartă, și reia din întoarcere, în portar. Mingea ajunge la Răsdan, care trimite în bară.
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză!
min. 32: Neacșa îl încearcă pe Bălbărău cu un șut de la distanță. Mingea a căzut în fața portarului și fost prinsă în doi timpi.
min. 27: Vasile Buhăescu nu mai poate continua. Acuză probleme la gleznă. Locul îi este luat de Huiban.
min. 17: Buhăescu este faultat la marginea careului de 16 metri de Radu Crișan. Jucătorul oaspeților vede cartonașul galben.

>

min. 11: Drăghici trage puternic de la 20 de metri. Mingea trece la câțiva metri pe lângă poartă.
min. 1: Suporterii din Peluza Sud au pregătit o scenografie specială pentru disputa cu Șelimbăr, afișând și mai multe mesaje:

• „De 15 ani doar Steaua și nimic în rest / Semnat, Armata 47 Vest”
  • „Se adună anii în ranița soldatului / Nu renunțăm la fluturarea steagului!”