FC Argeș - Chindia Târgoviște 0-0 » Egal alb în Trivale! Clasamentul ACUM

+8 Foto
FC Argeș - Chindia Târgoviște 0-0 FOTO: facebook.com/argesfc.ro

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 25 septembrie 2021

În al doilea meci al etapei 10 din Liga 1, FC Argeș și Chindia Târgoviște au remizat nul.

Echipe cu aspirații de play-off, FC Argeș și Chindia au avut ocazii importante de a obține victoria în meciul din Trivale. Prima șansă importantă de gol le-a aparținut oaspeților, care au primit un penalty în minutul 24, atunci când Tofan, aflat lângă Corbu în careul piteștenilor, a întins piciorul lângă mijlocașul oaspeților. Corbu a căzut, iar „centralul” Adrian Cojocaru nu a stat pe gânduri și a arătat spre punctul cu var, deși reluările TV nu au relevat un fault evident. Daniel Popa a ratat penalty-ul, Flavius Croitoru a parat șutul atacantului.

Duelul dintre Tofan și Corbu // foto: captură DigiSport

În a doua parte, marile ocazii de gol le-au aparținut gazdelor. În minutul 61, șutul violent al lui Meza Colli a trecut puțin pe lângă poarta lui Căbuz. Până la final, Ișfan și Joao Miguel au trecut la rândul lor pe lângă deschiderea scorului. Execuția acrobatică a lui Ișfan a fost respinsă în corner de Căbuz, în vreme ce șutul lui Joao Miguel a fost respins de pe linia porții de „închizătorul” Milan Kocic.

Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, iar cele două echipe obțin câte un punct. FC Argeș rămâne pe locul 8, cu 14 puncte, Chindia urcă pe 9, având o lungime în spate.

+8 Foto

FC Argeș - Chindia Târgoviște 0-0

FC Argeș - Chindia Târgoviște, echipe de start

FC ARGEȘ: Croitoru - Tofan, Turda, Miguel, Mușat - Meza Colli, Raynov - Ișfan, Teles, Dumitrașcu - Arias
REZERVE:  Greab, Viana, Pițian, De Jonghe, Boldor, Moisie, Dumitru, Șerban, Honciu
ANTRENOR: Mihai Ianovschi

CHINDIA: Căbuz - Căpușă, Celea, Iacob, C. Dinu - Dulca, Kocic - Corbu, M. Șerban, Popadiuc - Popa
REZERVE: D. Moldovan, A. Șerban, Martac, Roumpoulakou, Cherchez, Suciu, Matiș, Ioniță, Jipa
ANTRENOR: Emil Săndoi

Stadion: „Nicolae Dobrin” (Pitești)
Arbitru: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi) / A1: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti), A2: Vişan Florian Alexandru (Galaţi)

Vlad, fiul lui „Brad Pitt” Tudor, vrea la prima echipă a lui FC Argeș: „Sper să prind măcar 10-15 minute”