Liga Campionilor

Barcelona, UMILITĂ de Benfica! Mircea Lucescu, eșec usturător » Ce s-a întâmplat în Juve - Chelsea + toate rezultatele serii

+16 Foto
Etapa secundă din faza grupelor Ligii Campionilor a continuat cu partidele din grupele E-H

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 30 September 2021

Etapa secundă din faza grupelor Ligii Campionilor a continuat cu partidele din grupele E-H. Dinamo Kiev, formația antrenată de Mircea Lucescu, a suferit o înfrângere drastică pe terenul lui Bayern Munchen, 0-5. Juventus s-a impus în capul de afiș al serii, 1-0 cu Chelsea, în vreme ce Barcelona a trăit o umilință pe terenul celor de la Benfica, 0-3.

GRUPA E

Dinamo Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu, nu a avut nicio șansă pe terenul lui Bayern Munchen. Robert Lewandowski a reușit o „dublă” în prima repriză, primul gol din penalty, iar Gnabry, Sane și Choupo-Moting au dus scorul la 5-0 în partea a doua.

Pe Da Luz, Nunez a înscris contra Barcelonei al doilea cel mai rapid gol din istoria portughezilor în UCL: minutul 2 și 13 secunde.

Catalanii au asediat apoi poarta lui Vlachodimos, dar tot gazdele au marcat: Rafa Silva și același Darwin Nunez, de această dată de la 11 metri. După două etape, Barcelona e ultima în grupa E!

FINAL. Bayern - Dinamo Kiev 5-0

Bayern: Neuer - Sule, Upamecano, Hernandez, Davies - Kimmich, Goretzka - Gnabry, Muller, Sane - Lewandowski
Antrenor: Julian Nagelsmann

Dinamo Kiev: Bushchan - Tymchyk, Zabarnyi, Shabanov, Mykolenko - Shaparenko, Sydorchuk, Andriyevskiy - Tsygankov, Garmash, De Pena
Antrenor: Mircea Lucescu

FINAL. Benfica - Barcelona 3-0

Benfica: Vlachodimos - Vertonghen, Otamendi, Grimaldo, Verissimo - Lazaro, Weigl, Joao Mario - Yaremchuk, Rafa Silva, Nunez
Antrenor: Jorge Jesus

Barcelona: Ter Stegen - Eric Garcia, Pique, Araujo, Dest - F. de Jong, Busquets, Pedri - Sergi Roberto, L. de Jong, Depay
Antrenor: Ronald Koeman

GRUPA F

Atalanta a câștigat la limită meciul cu Young Boys Berna de pe teren propriu. Matteo Pessina a decis meciul în minutul 68, reușind primul său gol în Champions League. Este, de asemenea, primul marcator italian al Atalantei în Ligă.

De la 22:00, United și Villarreal erau gata s-o dea la pace: 1-1 până la ultima fază. Cristiano s-a opus în minutul 90+5!

Pe Old Trafford, Ronaldo a devenit jucătorul cu cele mai multe partide în Liga Campionilor (178).

Cele două formații au întrerupt astfel cea mai lungă serie de meciuri directe fără gol marcat (4) din istoria Ligii.

FINAL. Atalanta - Young Boys 1-0

Atalanta: Musso - Toloi, Demiral, Djimsiti - Zappacosta, de Roon, Freuler, Gosens - Malinovsky, Pessina - Zapata
Antrenor: Gian Piero Gasperini

Young Boys: Von Ballmoos - Hefti, Geiger, Lauper, Garcia - Aebischer, Martins Pereira, Sierro - Elia, Ngamaleu - Siebatcheu
Antrenor: David Wagner

FINAL. Manchester United - Villarreal 2-1

Manchester United: De Gea - Dalot, Varane, Lindelof, Telles - Pogba, McTominay - Greenwood, Fernandes, Sancho - Ronaldo
Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

Villarreal: Rulli - Foyth, Albiol, Pau Torres, Moreno - Parejo, Capoue, Trigueros - Pino, Alcacer, Danjuma
Antrenor: Unai Emery

GRUPA G

Salzburg a învins-o pe Lille din două lovituri de la 11 metri, ambele transformate de Adeyemi. Yilmaz a punctat pentru francezi. La Wolfsburg, Steffen și Rakitic au marcat pentru un rezultat de egalitate, 1-1.

FINAL. Salzburg - Lille 2-1

Salzburg: Kohn - Kristensen, Onguene, Wober, Ulmer - Seiwald, Camara, Sucic - Okafor, Aaronson, Adeyemi
Antrenor: Matthias Jaissle

Lille: Grbic - Djalo, Fonte, Botman, Gudmundsson - David, Andre, Xeka, Gomes - Yilmaz, Weah
Antrenor: Jocelyn Gourvenenec

FINAL. Wolfsburg - Sevilla 1-1

Wolfsburg: Casteels - Mbabu, Lacroix, Bornauw, Roussillon - Guilavogui, Arnold - Baku, Lukebakio, Steffen - Weghorst
Antrenor: Van Bommel

Sevilla: Bounou - Navas, Kounde, Carlos, Acuna - Jordan, Fernando, Gomez - Suso, Rafa Mir, Ocampos
Antrenor: Julen Lopetegui

GRUPA H

Cu Malmo, Zenit s-a distrat, câștigând cu 4-0. Niciodată rușii nu au mai învins la 4 goluri diferență în Ligă.

În capul de afiș al serii, Juventus s-a impus cu 1-0 în fața celor de la Chelsea. Federico Chiesa a marcat la doar 10 secunde de la startul reprizei secunde.

A fost cel mai rapid gol înscris în a doua repriză în Liga Campionilor de când Opta contorizează astfel de date, adică din sezonul 2003/2004.

FINAL. Zenit - Malmo 4-0

Zenit: Kritsyuk - Barrios, Chistyakov, Rakitsky - Sutormin, Kuzyayev, Wendel, Santos - Malcom, Dzyuba, Claudinho
Antrenor: Sergey Semak

Malmo: Dahlin - Larsson, Ahmedhodzic, Nielsen, Brorsson - Berget, Innocent, Christiansen, Rakip - Birmancevic, Colak
Antrenor: Joh Dahl Tomasson

FINAL. Juventus - Chelsea 1-0

Juventus: Szczesny - Danilo, Bonucci, De Ligt, Alex Sandro - Cuadrado, Bentancur, Locatelli, Rabiot - Chiesa, Bernardeschi
Antrenor: Massimiliano Allegri

Chelsea: Mendy - Christensen, Silva, Rudiger - Azpilicueta, Kovacic, Jorginho, Alonso - Havertz, Lukaku, Ziyech