Egal spectaculos între Sepsi și Rapid » Giuleștenii ratează victoria, după ce au condus cu 2-0

+55 Foto
Sepsi OSK primește vizita Rapidului // foto: Imago

Articol de Bogdan Bălaş (foto)  —  sâmbătă, 02 octombrie 2021

Sepsi și Rapid au terminat la egalitate, 2-2, într-un meci din etapa a 11-a din Liga 1.

Aflate în criză de rezultate, cele două formații au oferit un meci spectaculos, cu ocazii importante la ambele porți.

Sepsi, egal cu Rapid după ce giuleștenii au avut 2-0

Rapid a început în forță meciul de la Sf. Gheorghe. În minutul 3, Goge a deschis scorul cu un șut din 6 metri, după ce șutul lui Sefer a fost respins în față de portarul Niczuly.

După ce Ninaj și Luckassen au ratat șansa de a egala, Rapid a făcut 2-0 în minutul 9. Alami a primit o pasă excelentă de la Adrian Bălan și a marcat din șase metri.

Sepsi a revenit revenit rapid în joc și a reușit să egaleze până la pauză. Kevin Luckassen a transformat un penalty în minutul 28 și a marcat superb, cu un șut violent de la 20 metri, în minutul 43.

După pauză, Rapid a rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Alami (61). Sepsi a căutat egalarea, dar formația din Sf. Gheorghe nu a avut inspirație în fața porții și meciul s-a încheiat la egalitate.

După acest rezultat, Sepsi ajunge la 10 puncte și este pe locul 12, în timp ce Rapid are 18 puncte și este pe 5.

Final » Sepsi OSK - Rapid 2-2

Sepsi OSK - Rapid, echipe de start:

SEPSI OSK: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, Sousa, Ispas - Eder, Bojic, Păun, Aganovic - Luckassen, Chuchunkov
REZERVE: Began, Tamas, Ștefănescu, Tincu, Fofana, Golofca, Ashkovcski, Achahbar, Dragomir
ABSENȚI: Vașvari, I. Fulop, Rep, Damașcan (accidentați), B. Mitrea (suspendat)
ANTRENOR: Robert Ilyeș

RAPID: H. Moldovan - Goge, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais - Crepulja, Albu, Sefer - Carnat, Bălan, Alami
REZERVE: Drăghia, Florică, Dandea, Nastos, Hlistei, Barbu, Ilie, Stahl, Marzouk
ABSENȚI: Cl. Belu (suspendat)