Dinamo - UTA 2-2 » Egal dramatic în Ștefan cel Mare » „Câinii”, egalați la ultima fază

+51 Foto
Dinamo și UTA se întâlnesc sâmbătă, de la ora 16:30, în runda cu numărul 11 din Liga 1. Partida poate fi urmărită în format liveTEXT pe GSP.ro și televizat pe Telekom Sport 1, Digi Sport 1 și Look Sport+:

Articol de Otilia Cristea  —  Saturday, 02 October 2021

Dinamo a remizat cu UTA, 2-2, după un meci spectaculos în „Ștefan cel Mare”.

Neînvins pe banca lui Dinamo la debut (o victorie și 3 egaluri), Mircea Rednic a început cu un egal și al cincilea mandat pe banca roș-albilor, ratând șansa victoriei în minutul 90+6.

Fără victorie de 7 etape, „câinii” au început în forță meciul, iar Gabi Torje a marcat al doilea său gol la Dinamo. În minutul 7, mijlocașul a șutat din 10 metri, mingea a fost deviată de un adversar și l-a învins pe portarul Florin Iacob.

Dinamo, egal cu UTA la debutul lui Mircea Rednic

Rămasă în 10 oameni, după eliminarea lui Batha, UTA a început tare repriza a doua, dar tot „câinii” au marcat. Steliano Filip a fost faultat, iar Deian Sorescu a transformat fără emoții, în minutul 53.

UTA nu a renunțat la luptă, iar David Miculescu a marcat în minutul 63, după ce a profitat de o neatenție a lui Ricardo Grigore. Pe final, Sorescu și Moldoveanu au scăpat singuri cu portarul arădenilor, dar nu l-au putut învinge (Detalii AICI).

La ultima fază a meciului, David Miculescu a reușit egalarea, după o fază incredibilă. Steliano Filip a degajat într-un adversar, mingea ajuns la Miculescu, care a marcat în minutul 90+6, din 6 metri.

1.200 de faniau fost prezenți în Ștefan cel Mare

După acest egal, primul în 11 etape, Dinamo ajunge la 7 puncte și este pe locul 15 în Liga 1. UTA, cu patru meciuri la rând fără victorie, este pe 7, cu 17 puncte.

FINAL » Dinamo - UTA 2-2

Dinamo - UTA, echipe de start:

Dinamo: 91. Iliev - 3. A. Radu, 35. R. Popa, 27. R. Grigore, 7. St. Filip - , 8. Itu, 5. Răuță, 38. Bani - 9. Torje, 44. Ivanovski, 22. Sorescu
Rezerve: 12. Eșanu, 4. Pinto, 17. Dudea, 18. Țîră, 21. Neicuțescu, 28. V. Borcea, 32. G. Crețu, 75. Amzar, 99. R. Moldoveanu
Antrenor: Mircea Rednic

UTA: 93. Fl. Iacob - 21. Erico, 23. Baravykas, 4. Benga, 55. Șliakov - 98. D. Isac, 19. Batha - 8. Antal 20. Ubbink, 7. Roger -  88. Hora
Rezerve: 33. Balauru, 3. Medjimorec, 5. Vorobjovas, 6. Passaglia, 9. Dangubici, 10. Miculescu, 18. Fl. Ilie, 22. Bustea, 44. Mercioiu
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion: Dinamo, București